Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wynagrodzenie
09.08.2005 08:07

Tragedia! Prezydent podpisał ustawę o minimalnym wynagrodzeniu.

Tragedia - grzmią ekonomiści! Płace wzrosną o około 30 zł miesięcznie, czyli praktycznie wcale. Tymczasem dla pracodawców może być to szok, który spowoduje, że nie będą tworzone nowe miejsca pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowelizację ustawy o płacy minimalnej, zakłada m.in. coroczną waloryzację płacy minimalnej na podstawie wskaźnika inflacji oraz wysokości prognozowanego na dany rok wskaźnika wzrostu PKB.

W praktyce będzie to oznaczało podwyżkę minimalnej płacy netto o ok. 30 zł miesięcznie - z 617 zł do 642 zł. Ministerstwo Finansów oszacowało, że przy zakładanym na 2006 r. wzroście PKB o 4 proc. i inflacji średniorocznej 1,5 proc, płaca minimalna wyniesie 889 zł brutto. Koszty dla pracodawcy wzrosną natomiast z około 1 040 zł w 2005 r., do blisko 1 091 zł w 2006 r.

"Dokonana zmiana korzystanie wpłynie na wysokość minimalnego wynagrodzenia i zahamuje nierówną i wciąż utrzymującą się tendencję zaniżania jego wysokości w stosunku do przeciętnej płacy" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Tymczasem grzmią ekonomiści. Specjaliści twierdzą, że ta decyzje zahamuje tworzenie nowych miejsc pracy, bo przedsiębiorców nie będzie na to stać.

Celem nowelizacji jest podniesienie płacy minimalnej tak, by była bardziej zbliżona do minimum socjalnego, a także m.in. zwiększenie różnic między wynagrodzeniem minimalnym a np. zasiłkiem dla bezrobotnych czy rentą.

Obecnie wysokość minimalnego wynagrodzenia to 849 zł brutto, z czego pracownik otrzymuje netto 619,20 zł, a pracodawca ponosi koszty na poziomie 1 tys. 40 zł. Tymczasem minimum socjalne szacowane jest na 823 zł, a najwyższy zasiłek wynosi 531 zł.

Zgodnie z ustawą, jeśli płaca minimalna w danym roku będzie niższa od połowy przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej, należy ją zwiększyć o wskaźnik inflacji oraz dwie trzecie prognozowanego wskaźnika przyrostu PKB. Zaś wynagrodzenie pracownika w pierwszym roku jego pracy nie może być niższe niż 80 proc. płacy minimalnej.

Sejm uchwalił ustawę wbrew woli rządu. Według szacunków OPZZ, minimalne wynagrodzenie pobiera w Polsce 4 proc. zatrudnionych.

Tagi: wynagrodzenie, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz