Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargi PSL na ordynację wyborczą

0
Podziel się:

Po ogłoszeniu wyroku przewodniczący klubu PSL Jan Bury podkreślał, że kary, które stosuje PKW wobec partii są niewspółmierne do przewinienia.

Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargi PSL na ordynację wyborczą
(Reporter Poland)

Trybunał Konstytucyjny odrzucił większość z kilkunastu skarg złożonych na ordynację wyborczą przez posłów PSL. Skargi dotyczyły przede wszystkim sposobu finansowania partii i te Trybunał odrzucił. Za niekonstytucyjne uznał jedynie przepis który nie pozwala odwołać się od postanowienia Państwowej Komisji Wyborczej.

Po ogłoszeniu wyroku przewodniczący klubu PSL Jan Bury podkreślał, że kary, które stosuje PKW wobec partii są niewspółmierne do przewinienia. Jak dodał, PSL nie zmieni zdania, że stosowane przez PKW wobec ludowców kary finansowe były drakońskie.

Skargi PSL dotyczyły m.in. finansowania kampanii wyborczej w 2001 roku. Podczas kampanii PSL posiadał jedno konto, na które spływały wpłaty na tę partię. Przepisy mówiły o potrzebie posiadania odrębnego konta dla kampanii. Na podstawie tego naruszenia przepisów PKW odrzuciła sprawozdanie partii i zwróciła się o orzeczenie przepadku na rzecz Skarbu Państwa 9,4 milionów złotych.

Posłowie PSL jako niekonstytucyjne zgłosili też przepisy, na podstawie których komitet PSL stracił prawo do dotacji za 2002 r. oraz subwencji za lata 2002-2005.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd spóźnia się z ważną ustawą. Oto efekty Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Graboś ocenił, że nowe przepisy raczej nie wejdą w życie na czas.
Pawlak o Gowinie: Dobrze, gdyby dał na luz Politycy PSL będą zbierać w 79 miastach podpisy pod projektem ustawy, która ma storpedować działania ministra sprawiedliwości.
"Trzynastki" to dyskryminacja? Trafią do TK Ustawa dopuszcza wypłatę _ trzynastki _ także za krótsze zatrudnienie, ale tylko w drodze wyjątku.
KOMENTARZE
(0)