Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Trzeci kwartał miał być najgorszy, okazał się najlepszy

0
Podziel się:

Polska gospodarka nadal radzi sobie najlepiej w całej Unii Europejskiej.

Trzeci kwartał miał być najgorszy, okazał się najlepszy
(kprm.gov.pl)

aktualizacja 12:15

Polska gospodarka radzi sobie najlepiej w całej Unii Europejskiej. Wynik PKB za III kwartał to wzrost o 1,7 procent w skali roku. To umocniło naszą pozycję wśród liderów.

Główny Urząd Statystyczny podał dane o stanie gospodarki. W III kwartale dynamika PKB wyniosła 1,7 procent. To wynik lepszy od prognoz ekonomistów i Ministerstwa Finansów, które spodziewało się wzrostu o 1,2-1,4 procent w skali roku, wobec 1,1 procent w poprzednim kwartale. Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera zapowiadał, że w trzecim kwartale 2009 roku gospodarka na pewno wzrośnie o ponad 1 procent.

Na początku roku analitycy spodziewali się, że trzeci kwartał będzie najgorszy w całym roku. Tymczasem może okazać się najlepszy.

_ - Wiele niezależnych od nas czynników miało bardzo korzystny wpływ na naszą gospodarkę. To chociażby fakt, że kraje zachodnie wprowadziły u siebie pakiety stymulacyjne, z których także my skorzystaliśmy - _ocenia w rozmowie z Money.pl prof. Witold Orłowski, doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers, były doradca ekonomiczny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Dynamika PKB za III kwartał
Kraj rok do roku kwartał do kwartału
Austria -3,4% 0,9%
Belgia -3,5% 0,5%
Bułgaria -5,8% -0,4%
Cypr -2,7% -1,4%
Czechy -4,1% 0,8%
Dania bd bd
Estonia -15,3% -2,8%
Finlandia -7,6%* 0,3%*
Francja -2,4% 0,3%
Grecja -1,6% -0,3%
Hiszpania -4,0% -0,3
Holandia -3,7% 0,4%
Irlandia -7,4* 0,0*
Litwa -14,3% 6,0%
Luksemburg bd bd
Łotwa -18,4% bd
Malta bd bd
Niemcy -4,8% 0,7%
Polska 1,7 0,5%
Portugalia -2,4% 0,9%
Rumunia -7,1% -0,7%
Słowacja -4,9% 1,6%
Słowenia bd bd
Szwecja -5,0% 0,2%
Węgry -8,0% -1,8%
Wielka Brytania -5,2% -0,4%
Włochy -4,6% 0,6%
Unia Europejska -4,2%* 0,3%*
Strefa Euro -4,0%* 0,5%*
USA -2,3% 0,9%
Japonia -4,5** 1,2%

źródło: Eurostat, * prognozy, dane anualizowane,
*
- prognoza Bank of Ireland
bd - brak danych, przed publikacją danych.

W projekcie budżetu na przyszły rok rząd zakłada, że PKB w Polsce wzrośnie w tym roku o 0,9 procent i o 1,2 procent w roku kolejnym. Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego, gospodarka urośnie o 1,3 procent w 2009 roku, a w kolejnym przyspieszy do 1,8 procent wobec 5,0 procent wzrostu w 2008 roku.

Większy optymizm

Bardziej optymistycznie od resortu finansów i NBP, PKB za trzeci kwartał prognozowali analitycy z Ministerstwa Gospodarki, a także z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Ci ostatni szacowali, że gospodarka przyspieszyła do 1,8 procent. Z kolei resort gospodarki prognozował, iż PKB w trzecim kwartale mogło wynieść 1,5-1,7 procent.

źródło: Główny Urząd Statystyczny

Zdaniem Bohdana Wyżnikiewicza z IBnGR pomimo niskiego tempa wzrostu gospodarczego, przyspieszenie to można uznać za początek powrotu korzystnej koniunktury. Eksperci Instytutu uważają, że głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale był popyt zagraniczny.

Z kolei analitycy z resortu gospodarki oczekują nieznacznego przyśpieszenia wzrostu spożycia indywidualnego, co ich zdaniem potwierdzają lepsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej.

Według raportu CASE _ Polish Economic Outlook _nasza gospodarka znalazła się na dnie w czwartym kwartale 2008 roku, przetrwała w stagnacji pierwszą połowę 2009 roku i zaczęła odżywać w trzecim kwartale. PKB wzrosło w tym okresie - według CASE o 1,5 procent.
Dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów bankowych oczekiwało, że PKB zwiększyło się w trzecim kwartale tego roku o 1,6 procent. Prognozy mieściły się w dość wąskim przedziale od 1,3 procent do 1,7 procent przy średniej na poziomie 1,56 procent.

Analitycy uważali, że za takim scenariuszem przemawia zauważalna poprawa sytuacji na globalnych rynkach, co bardzo mocno wsparło eksporterów i po raz kolejny wkład eksportu netto był pozytywnym impulsem dla całego wskaźnika.

Nie bez znaczenia dla poprawy okazał się również wpływ sytuacji na rynku walutowym na którym złoty zanotował umocnienie. To z kolei przyspieszyło odbijający się wskaźnik produkcji przemysłowej, szczególnie w przetwórstwie.

*Zielona wyspa na morzu recesji? *Polska pozostanie prawdopodobnie jedynym krajem w całej Unii Europejskiej, który zanotuje dodatni wzrost licząc rok do roku. To już drugi kwartał w, którym PKB w naszym kraju będzie znacząco odbiegać od wyników pozostałych państw.

Podstawowe wskaźniki makro - według prognoz Ministerstwa Finansów
2008 2009 2010 2011 2012 2013
dynamika PKB (proc.) 4,9 0,9 1,2 2,8 3 3,4
bezrobocie (proc.) 9,5 12,5 12,8 12,5 11,4 9,9
kurs euro 3,52 4,37 4,08 3,85 3,61 3,5
inflacja 4,2 3,6 1 1,8 2,3 2,5
przeciętne wynagrodzenie 2942 3083 3146 3261 3417 3603

źródło: Ministerstwo Finansów

W Europie to kraje nadbałtyckie notują największy - nadal kilkunastoprocentowy - spadek PKB. W skali kwartał do kwartału widać jednak znaczną poprawę. Litwa zanotowała wzrost gospodarki o 6 proc. i zapewne będzie to najwyższy skok w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu, to nie ten kraj, a Łotwa została niechlubnym rekordzistą jeżeli chodzi o roczny spadek PKB za trzeci kwartał.
[

Rostowski: Polska najlepsza w OECD ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;polska;najlepsza;w;oecd,40,0,561192.html )
Pozostaje nadal wciąż spora liczba państw, które z kwartału na kwartał znajduje się pod kreską. Do nich należą m.in. Wielka Brytania, Hiszpania, Cypr czy Węgry.

Znaczne spadki zanotowali jeszcze nasi pozostali sąsiedzi. PKB Czech zmniejszył się o 4,1 procent, Słowacji o prawie 5 procent, a Niemiec o 4,8 procent. W porównaniu z danymi za drugi kwartał widać jednak niewielką poprawę.

8,9 procent
wyniósł wzrost gospodarczy Chin w III kwartale.Również na tle świata dane PKB Polski przedstawiają się całkiem dobrze. Oczywiście rekordzistą są Chiny, które zanotowały roczny wzrost gospodarki o 8,9 procent. Jednak już Korea zanotowała wzrost PKB zaledwie na poziomie 0,6 procent.

_ - Niektórzy twierdzą, że prawdziwy kryzys przyjdzie do nas z opóźnieniem. Ale to bzdura. Moim zdaniem w przyszłym roku gospodarka przyspieszy - _ mówi Money.pl prof. Orłowski. _ - Jest się z czego cieszyć. Gdyby dwa lata temu ktoś powiedział, że będzie wielki kryzys i że tylko jeden kraj w Europie uniknie recesji, to bardzo niewiele osób wskazałoby Polskę. KOMENTARZ MONEY.PL **Marek Knitter

Money.pl** Takiego wyniku PKB w trzecim kwartale nie spodziewał się ani rynek ani inwestorzy. Konsensus zapowiadał wzrost na poziomie 1,3 proc. Tymczasem mamy nie tylko imponującą dynamikę roczną, ale również całkiem niezłą kwartalną. Wyrównując jednak te wyniki sezonowo okazuje się, że jesteśmy mniej więcej na poziomie z drugiego kwartału kiedy dynamika PKB wyniosła 1,1 proc. Warto jednak zauważyć, że jest i tak dużo lepiej niż spodziewano
się jeszcze kilka tygodni wcześniej. Pierwsze oznaki ożywienia w Europie pozytywnie wpłynęły na naszą gospodarkę. Wzrosła m.in. wymiana handlowa. Firmy nauczone przez kryzys z lat 2001-2002 doskonale przystosowały się do szybko zmieniającej się sytuacji. Taki wynik PKB to również gwarancja, że w całym roku nasza gospodarka także zanotuje najwyższy wzrost w całej Europie. Rynki spokojnie przyjęły informacje podane przez GUS. Na GPW indeksy pozostają na sporym plusie. Najwyraźniej gracze czekają na komentarze i analizy, które pomogą im zdecydować o ewentualnej zmianie decyzji inwestycyjnych _

O kryzysie czytaj w Money.pl
*Pakiet antykryzysowy uderzy w świąteczne bony? * Potencjał rynku bonów zakupowych i kart podarunkowych Money.pl szacuje na 3,7 mld złotych.
*Nie będzie szybkiej komercjalizacji szpitali i przychodni * Program Ratujemy polskie szpitale kuleje. Z 1,38 mld zł samorządom przekazano zaledwie 12 mln zł.
*Ceny mieszkań stanęły, koniec promocji u deweloperów * Co miesiąc na rynek trafia ponad 12 tys. nowych mieszkań. Nie ma szans na znaczące obniżki cen.
*W tym roku PKB urośnie o 1,1 proc., a w przyszłym o 2 proc. * Część prognoz mówi nawet o wzroście o 3,5 proc. w 2010 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)