Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trzęsienie ziemi w Chile. Wstrząsy wtórne o sile ponad 5 stopni w skali Richtera

0
Podziel się:

Władze ogłosiły stan klęski żywiołowej, odwołano już za to ostrzeżenie przed tsunami ogłoszone dla Chile, Peru i innych krajów zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej i Środkowej.

Strażak pomaga w ewakuacji mieszkańców Valaparaiso.
Strażak pomaga w ewakuacji mieszkańców Valaparaiso. (PAP/EPA)
bECAnFrF

Co najmniej pięć osób nie żyje po potężnym trzęsieniu ziemi o sile 8,2 stopni w skali Richtera, które wystąpiło wczoraj wieczorem u północnych wybrzeży Chile, nastąpiły wstrząsy wtórne. Tsunami o wysokości około 2 metrów dotarło również do wybrzeży Peru. Nie było ofiar ani zniszczeń.

Aktualizacja 11:07

Jak podało chilijskie MSW, w wyniku kataklizmu w miastach Iquique i Alto Hospicio zginęło co najmniej pięć osób. Doznały one zawałów serca lub zostały pogrzebane pod gruzami. Władze Chile zarządziły wczoraj wieczorem prewencyjną ewakuację ludności z całego wybrzeża. Ewakuację południowej części swojego wybrzeża zarządziły władze Peru.

bECAnFrH

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) odwołała jednak ostrzeżenie przed tsunami ogłoszone dla Chile, Peru i innych krajów zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej i Środkowej. Nadal obowiązuje ostrzeżenie dla Hawajów. _ Na podstawie dostępnych danych nie oczekuje się, że duże tsunami nawiedzi Hawaje. Mimo to poziom morza się zmienia i wzdłuż wybrzeża mogą występować silne prądy zagrażające pływakom i statkom, a także osobom przebywającym w pobliżu wody _ - napisała NOAA na stronie internetowej.

Według chilijskiej marynarki wojennej, fale tsunami dotarły do wybrzeży po około 45 minutach, jednak nie wyrządziły większych szkód. Tsunami dotarło również do wybrzeży Peru

Napłynęły jedynie informacje o lawinach ziemnych spowodowanych przez wstrząsy, które zablokowały kilka lokalnych dróg utrudniając ewakuację ludności.

Wstrząsy były wyraźnie odczuwalne w stolicy Boliwii - La Paz odległym o 470 km od epicentrum oraz w Peru, gdzie zakołysały się wysokie budynki.

bECAnFrN
Zobacz także: Zobacz nagrania z monitoringu budynku w Chile

Według amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) wstrząsy wystąpiły o godz. 20.46 czasu lokalnego (1.46 czasu polskiego w środę) i były bardzo płytkie, co dodatkowo zwiększyło ich siłę oddziaływania. Epicentrum znajdowało się na głębokości 10 km pod dnem oceanu w odległości około 99 km na północny zachód od Iquique, który jest głównym portem Chile służącym do eksportu rudy miedzi. Chile jest największym na świecie eksporterem tego surowca. Po głównym wstrząsie nastąpiło co najmniej 20 wstrząsów wtórnych, z których większość miała siłę ponad 5 w skali Richtera.

Pobliskie kopalnie rudy miedzi nie przerwały pracy. Koncerny miedziowe Codelco i BHP Billiton poinformowały, że nie było strat.

bECAnFrO

Po głównym wstrząsie nastąpiła seria wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy miał 6,2 st. Sejsmolodzy ostrzegają, że należy spodziewać się dalszych. Rejon północnych wybrzeży Chile jest wyjątkowo często nawiedzany przez trzęsienia ziemi. Tylko w ciągu ostatnich 2 tygodni zarejestrowano tam kilkanaście wstrząsów.

Ogłosili stan klęski żywiołowej

Prezydent Chile Michelle Bachelet ogłosiła stan klęski żywiołowej w dwóch regionach na północy kraju, najbardziej dotkniętych potężnym trzęsieniem ziemi. - _ Ogłaszam stan klęski żywiołowej w regionach Arica i Tarapaca _ - powiedziała Bachelet kilka minut przed podpisaniem dekretu w tej sprawie w pałacu prezydenckim La Moneda. W najbliższych godzinach szefowa państwa uda się wraz z kilkoma ministrami na obszary dotknięte kataklizmem.

Dzięki dekretowi całą operacją ratunkową kieruje wojsko. Jak zauważa agencja EFE, w przeciwieństwie do trzęsienia ziemi sprzed czterech lat władze natychmiast podjęły decyzję o ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej, by to siły zbrojne pilnowały porządku w zagrożonych regionach, co ma zapobiec rabunkom.

bECAnFrP

W lutym 2010 roku opozycja krytykowała Bachelet, gdyż podpisała ona dekret dopiero dwa dni po katastrofie, gdy odnotowano już poważne straty.

Jak poinformowała prezydent Bachelet, w szkołach na północy Chile odwołano lekcje. - _ Bilans strat będzie w pełni znany w najbliższych godzinach, gdy w świetle dziennym będzie można przyjrzeć się dotkniętym obszarom _ - oświadczyła.

Ulice w centrum Iquique, oddalonego o około 1850 km na północ od Santiago, są zasypane szkłem z rozbitych okien w pobliskich domach. Zniszczone zostały też niektóre budynki z cegły. Drogi są zablokowane, m.in. z powodu osunięć ziemi.

Minister spraw wewnętrznych Chile Rodrigo Penalillo poinformował, że z zakładu karnego dla kobiet w Iquique uciekło 300 osadzonych; 26 z nich wkrótce złapano.

bECAnFrQ

Wstrząsy uszkodziły wieżę kontroli lotów w Iquique. Anulowano wszystkie loty z i do tego miasta oraz do dwóch innych największych miast na północy kraju - Arica i Antofagasta.

Chile położone jest w rejonie aktywnym sejsmicznie i co pewien czas występują tam trzęsienia ziemi. Wstrząsy o sile 8,8 w lutym 2010 roku spowodowały śmierć ponad 500 osób i zniszczyły ponad 220 tys. domów.

Najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, miało siłę 9,5 w skali Richtera i również wydarzyło się w Chile. W tym kataklizmie, który wystąpił w 1960 roku, zginęło ponad 5 tys. ludzi. W ciągu ostatnich 60 lat w trzęsieniach ziemi w Chile śmierć poniosło prawie 41 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl

bECAnFsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)