Notowania

wydatki na naukę
10.07.2010 13:00

Trzykrotnie więcej pieniędzy na badania naukowe za 10 lat?

W 2020 r. wydatki na rozwój sięgną nawet 1,9 proc. PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stratum/Dreamstime)

*W 2020 r. wydatki na badania i rozwój sięgną 1,7 lub nawet 1,9 proc. polskiego PKB. Pesymistyczny scenariusz zakłada, że osiągną one poziom ok. 1,45 proc. PKB - wynika z odpowiedzi resortu nauki na interpelacje poselską. *

_ - W ramach prac nad opracowaniem celów strategii EU 2020 zaproponowano osiągnięcie przez Polskę wskaźnika nakładów na badania i rozwój na poziomie 1,7 proc. PKB _ - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w odpowiedzi na interpelację posłaArtura Górskiegoz PiS.

Resort zastrzegł, że określenie takiego poziomu wartości wskaźnika nakładów na badania i rozwój zostało poprzedzone przyjęciem szeregu założeń. Przyjęto np., że średnioroczny wzrost PKB w latach 2010-2020 wyniesie 3 proc., a inflacja l,5 proc.

Ponadto założono _ wysoce prorozwojowy _ wariant wzrostu nominalnych nakładów środków budżetowych na naukę - średniorocznie o 14 proc. Poza tym przyjęto trzy warianty przeznaczenia środków z funduszy strukturalnych na lata 2013-2020 na badania i rozwój w kwotach 3 mld euro, 6 mld euro i 9 mld euro. Założono też dwa scenariusze udziału środków pozabudżetowych w ogólnych nakładach na badania i rozwój - 40 proc. (jak obecnie) i 50 proc.

Z danych PAN wynika, że w 2009 r. nakłady na badania i rozwój w Polsce wyniosły zaledwie 0,64 proc. PKB.
W Hiszpanii było to 1,35 proc. PKB, w Czechach - 1,47 proc. PKB, w Portugalii - 1,51 proc. PKB, w Słowacji - 1,66 proc. PKB, zaś we Francji - 2,02 proc. PKB.

Według resortu nauki realizacja najbardziej optymistycznego scenariusza zależy _ w dużej mierze od możliwości pozyskania funduszy unijnych w przyszłej perspektywie finansowej oraz zmiany dotychczasowej struktury finansowania nakładów na badania i rozwój _.

Zgodnie z danymi przekazanymi w odpowiedzi, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyszłym roku na naukę i szkolnictwo wyższe zostanie przekazane ponad 2,5 mld zł. Podobna kwota zasili ten sektor w 2012 r., w 2013 r. będzie to ok. 2,3 mld zł, w 2014 - ponad 2 mld zł, a w 2015 r. - ok. 1,7 mld.

_ Mając na uwadze potrzebę zapewnienia integracji systemowej nauki oraz szkolnictwa wyższego, MNiSW podjęło prace związane z przygotowaniem ustaw reformujących system szkolnictwa wyższego _ - informuje ministerstwo.

Poseł Górski zapytał resort nauki m.in. o kalendarz dojścia do zapowiedzianego przez premieraDonalda Tuskapoziomu finansowania nauki w wysokości 2 proc. PKB.

Zgodnie z opublikowanym w ostatnim tygodniu raportem firmy Deloitte polskie firmy nie korzystają z ulg podatkowych na badania i rozwój, a Polska w porównaniu z głównymi krajami OECD oferuje jeden z najniższych poziomów korzyści podatkowych na jednego dolara zainwestowanego w badania i rozwój.

Średnia wydatków na naukę dla UE wynosi 1,9 proc. PKB, w USA - 2,8 proc., a w Japonii - 3,5 proc. PKB.

Eksperci Deloitte wyliczyli, że w ciągu trzech lat (2006-2008) w Polsce z ulg podatkowych na badania i rozwój skorzystało jedynie 128 firm. W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii było to 14 tys. 430 podmiotów. Polscy przedsiębiorcy otrzymali zwolnienia podatkowe o łącznej wartości 27 tys. euro, a firmy z Wysp - 1 mld 776 mln euro.

Według Deloitte jeśli Polska nie zacznie podnosić konkurencyjności gospodarki poprzez odpowiedni system ulg podatkowych, to staniemy się w niedługim czasie mniej atrakcyjni dla inwestycji firm zagranicznych niż Czechy, Węgry, czy inni sąsiedzi z regionu.

ZOBACZ TAKŻE
Tylko 13 proc. budżetu nauki idzie na granty Rzadko otrzymują je obiecujący naukowcy. Ma to zmienić Narodowe Centrum Nauki.
Student dużo kosztuje. To się zmieni? Rocznie z budżetu na jednego studenta dziennego wydajemy około 14,3 tys. złotych.
Tagi: wydatki na naukę, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz