Notowania

tunezja
06.02.2013 21:11

Tunezja: Premier zapowiada utworzenie rządu technokratów

Rząd ten pozostanie u władzy do czasu wyborów, które odbędą się w najszybszym możliwym terminie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fauque Nicolas/ABACA/EAST NEWS)

Hamadi Dżebali w przemówieniu do narodu ogłosił, że utworzy rząd bezpartyjnych technokratów. Falę przemocy w całym kraju wywołało dziś zastrzelenie opozycyjnego polityka.

_ - Po fiasku negocjacji między partiami, które dotyczyły przetasowań w rządzie, postanowiłem utworzyć rząd bezpartyjnych technokratów _ - poinformował islamistyczny premier. Dodał, że rząd ten pozostanie u władzy do czasu wyborów, które odbędą się w _ najszybszym możliwym terminie _.

Dżebali nie powiedział jednak, kiedy powstanie nowy rząd, który musi zostać zatwierdzony przez konstytuantę. Nie podał też nazwisk przyszłych ministrów.

Od miesięcy koalicja rządząca nie może porozumieć się w sprawie rozdziału najważniejszych tek. W skład koalicji wchodzi islamistyczna Partia Odrodzenia (Hizb an-Nahda), która zwyciężyła w wyborach w 2011 r., centrolewicowe ugrupowania laickie Kongres na rzecz Republiki (CPR) oraz lewicowe Demokratyczne Forum na rzecz Pracy i Wolności (Ettakatel). Laiccy sojusznicy islamistów domagają się, by główne ministerstwa zostały powierzone niezależnym kandydatom, na co nie zgadza się Partia Odrodzenia.

Wybory będą mogły się odbyć dopiero po przyjęciu nowej konstytucji. Jednak prace nad nią są zablokowane od miesięcy z powodu braku porozumienia między członkami konstytuanty, utworzonej w październiku 2011 r.

_ - Zabójstwo Szokriego Belaida przyspieszyło podjęcie tej decyzji, za którą biorę pełną odpowiedzialność przed Bogiem i narodem _ - podkreślił premier.

48-letni Belaid stał na czele opozycyjnej partii marksistowskiej o ideologii panarabskiej, Ruchu Demokratycznych Patriotów. Został w zastrzelony przed swoim domem w Tunisie. Według jego brata został trafiony w głowę i szyję, zmarł w drodze do szpitala. Tożsamość sprawcy nie jest znana.

Według ministerstwa spraw wewnętrznych napastnik uciekł z miejsca zabójstwa na motorze, którym kierował wspólnik.

W reakcji na zabójstwo opozycja ogłosiła, że wycofuje z konstytuanty 90 swoich członków. Partia Odrodzenia oraz jej sojusznicy mają około 120 mandatów w konstytuancie, która obecnie pełni funkcję parlamentu i przygotowuje nową, porewolucyjną konstytucję.

Zabójstwo polityka wywołało gwałtowne protesty w wielu miastach w kraju. Po zmroku w Tunisie wciąż trwały zamieszki.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaognia się sytuacja w Tunezji. Jutro strajk Już dziś w stolicy wybuchły gwałtowne starcia między dziesiątkami demonstrantów a policją. Opozycja zaapelowała o przeprowadzenie strajku generalnego.
Kluczowy polityk zastrzelony przed domem Lider opozycyjnej tunezyjskiej partii marksistowskiej został zastrzelony przed swoim domem w Tunisie.
Obrzucili prezydenta kamieniami Rząd stara się postawić na nogi gospodarkę, której szkodzi niestabilność i spadek obrotów handlowych.
Tagi: tunezja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz