Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja chce współpracować z polskim biznesem

0
Podziel się

Minister gospodarki Turcji zapowiada podwojenie wymiany handlowej. W ostatniej dekadzie wzrosła ona dziesięciokrotnie.

Turcja chce współpracować z polskim biznesem
(Allan Henderson/CC/Flickr)
bEqaLXqt

Turcja chce w najbliższych latach podwoić wymianę handlową z Polską tak, by osiągnęła wartość 10 mld dolarów rocznie - zadeklarował dziś w Warszawie minister gospodarki Turcji Zafer Caglayan.

Choć polsko-tureckie obroty handlowe spadły w zeszłym roku o 8 procent kraj ten pozostaje głównym partnerem Polski na obszarze Bliskiego Wschodu i Azji. Na piątkowe forum gospodarcze do Warszawy przyjechało około 200 tureckich przedsiębiorców, reprezentujących sektor budownictwa, energetyki, odzieżowy, logistyki, spożywczy oraz jubilerski.

_ - Chcemy stworzyć platformę porozumienia między najważniejszymi reprezentantami izb i biznesu, po to, żeby rozwijać współpracę polsko-turecką _ - podkreślał minister gospodarki Turcji.

bEqaLXqv

Wskazał, że w ostatniej dekadzie wymiana handlowa między Polską a Turcją wzrosła dziesięciokrotnie. Teraz - mówił - celem jest jej podwojenie, by najbliższych kilku latach osiągnęła ona poziom 10 mld dol.

Przyznał, że Polska i Turcja są konkurentami gospodarczymi na rynku międzynarodowym, ale - jego zdaniem - są też obszary, w których oba kraje mogą działać wspólnie. Jako przykład podał sektor motoryzacyjny.

_ - Nasz handel we wszystkich możliwych sektorach może się rozwinąć biorąc pod uwagę, że Turcja jest drugim po Chinach najlepiej rozwijającym się krajem świata w niektórych sektorach gospodarki _ - przekonywał. Jak zaznaczył, tureckie przedsiębiorstwa na całym świecie uczestniczą w setkach projektów o wartości przekraczającej 360 mld dol.

_ - Zapraszam państwa do współpracy, trzeba wykorzystać oferty inwestycji w Turcji _ - zwracał się do polskich przedsiębiorców Caglayan.

bEqaLXqB

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński również zapraszał Turków do inwestowania w Polsce. - _ Liczymy, że turecki kapitał, tureccy przedsiębiorcy będą współtworzyć wielki sukces tu w Polsce _ - oświadczył.

Podczas forum Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podpisała porozumienie o współpracy z turecką agencją wsparcia inwestycji. Porozumienie zawarły też Krajowa Izba Gospodarcza oraz tureckie stowarzyszenie izb handlowych.

Stowarzyszenia biznesowe mają opracować raport, w którym wskażą najbardziej perspektywiczne sektory gospodarki, jeśli chodzi o wzajemną współpracę. W obecności ministrów gospodarki Turcji i Polski podpisały też porozumienia dwie polskie firmy z branży górniczej: Kopex i Famur - z tureckim przedsiębiorstwem Hattat.

Famur podpisał list intencyjny dot. dostaw maszyn górniczych do mającej ruszyć kopalni Amasya B. Z kolei Kopex podpisał porozumienie ws. doradztwa inżynieryjnego tego projektu.

bEqaLXqC

Czytaj więcej w Money.pl

bEqaLXqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)