Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
turcja
26.07.2005 07:17

Turcja coraz bliżej rozpoczęcia negocjacji z UE

Turcja podpisze w środę protokół rozszerzający jej powiązania z Unią Europejską na 10 nowych państw członkowskich, co jest ostatnim warunkiem rozpoczęcia z nią negocjacji członkowskich w październiku

Podziel się
Dodaj komentarz

Turcja podpisze w środę protokół rozszerzający jej powiązania z Unią Europejską na 10 nowych państw członkowskich, co jest ostatnim warunkiem rozpoczęcia z nią negocjacji członkowskich w październiku - powiedział unijny dyplomata.

Dodał, że porozumienie rozszerzające unię celną na Cypr, którego rządu Turcja nie uznaje, zostanie podpisane przez ambasadorów w Brukseli w tym samym dniu, w którym turecki premier Recep Tayyip Erdogan spotka się w Londynie z premierem Tonym Blairem.

Nie jest pewne, czy Turcja złoży deklarację polityczną, w której zaznaczy, że popisanie porozumienia nie stanowi dyplomatycznego uznania Cypru, który został przyjęty do UE w ubiegłym roku - powiedział dyplomata.

Zauważył, że UE nie uczyniła z uznania Cypru przez Ankarę warunku rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Turcją.

Wysoki rangą unijny dyplomata powiedział, że 25 przywódców krajów UE potwierdziło w ubiegłym miesiącu swą polityczną decyzję rozpoczęcia negocjacji z Turcją w perspektywie uzyskania przez nią członkostwa, pomimo rosnącej niechęci (wobec przyjęcia Turcji do UE) w Europie Zachodniej.

Sondaż opinii publicznej, opublikowany przez Komisję Europejską w ubiegłym tygodniu, wykazał, że 52 proc. obywateli Unii jest przeciwnych członkostwu Turcji w UE i tylko 35 proc. popiera je. Największy sprzeciw jest w Austrii, Niemczech i Francji.

Tagi: turcja, unia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz