Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turcja dostanie nową broń. Do końca stycznia

0
Podziel się:

Systemy obrony rakietowej Patriot, które NATO ma rozmieścić w Turcji, by zapobiec rozlaniu się na jej terytorium wojny domowej w Syrii, będą gotowe do działania pod koniec stycznia.

Turcja dostanie nową broń. Do końca stycznia
(Nevada Tumbleweed/cc/flickr)
bEKWEFwB

Systemy obrony rakietowej Patriot, które NATO ma rozmieścić w Turcji, by zapobiec rozlaniu się na jej terytorium wojny domowej w Syrii, będą gotowe do działania pod koniec stycznia - poinformował premier Holandii Mark Rutte.

Dodatkowo NATO wyśle do Turcji specjalny samolot, pozwalający na wykrywanie rakiet wystrzelonych z Syrii - pisze AP.

Syryjskie pociski spadały na terytorium Turcji od początku konfliktu w Syrii, który wybuchł w marcu 2011 roku. Turcja potępiła reżim prezydenta Baszara el-Asada, wsparła syryjskich powstańców i udzieliła schronienia uciekinierom z tego kraju. Ankara obawia się, że Asad może być na tyle zdesperowany, by użyć broni chemicznej.

bEKWEFwD

Ministrowie spraw zagranicznych krajów należących do NATO 30 listopada poparli prośbę Turcji o rozmieszczenie systemów Patriot. Holandia, Niemcy i USA jako jedyne posiadają ich zaawansowaną technologicznie wersję PAC-3, której Turcja potrzebuje do przechwytywania rakiet balistycznych.

Niemcy i Holandia dostarczą po dwie baterie tego systemu obrony rakietowej. USA najprawdopodobniej wypełnią ewentualne luki, wysyłając część ze swojego arsenału tych rakiet znajdującego się w Europie.

Obsługiwać je będzie do 400 niemieckich i 360 holenderskich żołnierzy, najpewniej gdzieś z głębi Turcji.

Rutte zapewnił w czwartek, że trzy kraje współpracują ściśle z Turcją, _ by zapewnić, że Patrioty zostaną rozmieszczone najszybciej jak to możliwe _.

bEKWEFwJ

_ Spodziewamy się, że będą gotowe do końca stycznia _ - przekonywał holenderski premier na wspólnej konferencji po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghem Rasmussenem w kwaterze głównej Sojuszu.

_ Decyzja o miejscu rozlokowania zostanie podjęta wspólnie z naszymi sojusznikami. Zanim Patrioty zostaną rozmieszczone, rozwiązanych musi być też kilka innych kwestii _ - podkreślał.

Z powodu złożoności i rozmiarów baterii rakiet Patriot, w tym radarów, centrów dowodzenia, komunikacji i instalacji pomocniczych, nie można ich szybko przetransportować drogą lotniczą. Do Turcji zostaną przewiezione morzem.

Syria dysponuje artylerią rakietową oraz rakietami krótkiego zasięgu, z których część może przenosić głowice chemiczne. Są wśród nich radzieckiej produkcji rakiety OTR-21 Toczka (w terminologii NATO SS-21 Scarab) oraz Scud-B, które zaprojektowane były m.in. do przenoszenia głowic jądrowych.

bEKWEFwK

NATO wyśle do Turcji również samolot wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS - podaje agencja AP, powołując się na anonimowego urzędnika. Samolot ten ma wziąć udział w tym miesiącu w manewrach w Turcji.

Turcja należy do NATO od lat 50. zeszłego wieku. Jej system obrony powietrznej opiera się w większości na rakietach krótkiego zasięgu Rapier i Stinger oraz amerykańskich rakietach Hawk. Ankara chce zakupić również nowe pociski, by zastąpić pochodzące z czasów zimnej wojny rakiety Nike-Hercules.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy wysyłają baterie Patriot do Turcji Rząd w Ankarze zapowiedział już dziesięć dni temu, że zwróci się do NATO z prośbą o pomoc w ochronie granicy z Syrią.
Turcja prosi NATO o pomoc. Chodzi o Syrię Ankara chce rozmieszczenia systemów obrony przeciwrakietowej Patriot wzdłuż jej granicy z Syrią.
Dostaną baterie rakiet od Holendrów Dzień wcześniej rząd Niemiec dał zielone światło dla udziału żołnierzy Bundeswehry w misji NATO w Turcji.
bEKWEFxe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)