Notowania

policja w turcji
19.12.2013 16:00

Turcja: Szef policji w Stambule zdymisjonowany

Turecka policja prowadzi rozległe dochodzenie w sprawie korupcji, które grozi zdyskredytowaniem rządu na kilka miesięcy przed wyborami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FACELL/SIPA/East News)

Szef policji w Stambule Huseyin Capkin został zdymisjonowany i wezwany do Ankary. Turecka policja prowadzi rozległe dochodzenie w sprawie korupcji, które grozi skandalem i zdyskredytowaniem rządu na kilka miesięcy przed wyborami.

Na zdjęciu premier Turcji Recep Tayyip Erdogan

Wicepremier Bulent Arinc wyjaśnił, że Capkin został zwolniony, ponieważ nie uprzedził swoich przełożonych o podjęciu śledztwa w sprawie korupcji.

Rząd zwolnił od wtorku ponad 30 wysokiej rangi oficerów policji w Stambule i Ankarze; są wśród nich osoby, które nadzorowały śledztwo w sprawie korupcji i naloty policji. Opozycja zarzuca rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana, że jest to próba zatuszowania skandalu związanego z korupcją.

W ramach śledztwa policja zatrzymała w ostatnich dniach 52 osoby, w dyrektora państwowego banku Halkbank oraz synów trzech ministrów: spraw wewnętrznych Muammera Guelera, ministra gospodarki Zafera Caglayana oraz ministra ochrony środowiska i urbanizacji Erdogana Bayraktara.

Sam premier powtarza z naciskiem, że cała ta kampania antykorupcyjna to polityczny spisek i _ brudna pułapka _, która ma zdyskredytować rząd.

W marcu w Turcji mają się odbyć wybory, postrzegane jako wotum zaufania dla rządzącej od 11 lat formacji premiera Erdogana, Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

Wczoraj po południu wicepremier Arinc powiedział, że szeroko zakrojone śledztwo antykorupcyjne jest z góry zaplanowaną akcją polityczną, zapewnił jednak, że rząd nie będzie blokował tego dochodzenia. Jednak już w środę zwolnionych zostało kilku wysokiej rangi oficerów policji; rząd mianował też dwóch nowych prokuratorów, którzy mają poprowadzić dochodzenie w sprawie korupcji.

Wielu politologów uważa, że śledztwo to może być elementem walki politycznej między rządem premiera a wpływowym duchownym tureckim Fetullahem Gulenem, którego ruch o nazwie Hizmet (Służba) popierał partię premiera od 2002 roku, ale ostatnio zerwał ten sojusz.

AFP nazywa aferę korupcyjną _ elementem bratobójczej walki _ między islamskim bractwem Gulena a konserwatywnym, islamskim rządem.

Uważa się powszechnie, że członkowie Hizmetu mają w Turcji rozległe wpływy w policji i sądownictwie; utrzymują też, że Hizmet ma miliony zwolenników.

Sam Gulen, który mieszka w USA poinformował przez swojego prawnika, że _ nie ma nic wspólnego z toczącym się śledztwem ani żadnych informacji o osobach, które je prowadzą _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m257638.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/korupcja;w;chinach;udawal;generala;i;wyludzil;miliony,151,0,1418647.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Udawał generała i wyłudził miliony łapówek 58-letni Dong Xianwei został aresztowany w marcu, ale dopiero w ubiegłym tygodniu o jego sprawie poinformowały media.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/m278343.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/papiez;modlil;sie;za;czcicieli;bogini;lapowki,69,0,1417541.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Papież modlił się za czcicieli "bogini łapówki" Franciszek powołał się na biblijną przypowieść o obrotnym rządcy, który wymuszał łapówki od dłużników swojego pana.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/m285681.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/korupcja;w;polsce;koniec;z;lapowkami;przy;przetargach,17,0,1400593.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Koniec z łapówkami przy przetargach? Nad porozumieniem w tej sprawie pracują MON i CBA.
Tagi: policja w turcji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz