Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turyści wydają u nas coraz mniej

0
Podziel się:

Przeciętny turysta wydaje w Polsce 347 dol. To znacznie mniej niż przed rokiem.

Turyści wydają u nas coraz mniej
(Ed Yourdon/CC/Flickr)

Zagraniczni turyści odwiedzają nas coraz rzadziej, coraz mniej też wydają. Według szacunków Instytutu Turystyki w I półroczu tego roku przeciętne wydatki turystów w Polsce spadły do 347 USD z 410 USD w 2008 roku.

Przeciętne wydatki turystów na 1 dzień pobytu spadły do 62 USD z 79 USD w 2008 roku.

_ - W pierwszym półroczu 2009 znacznie spadły przeciętne wydatki. Odnosi się to zarówno do turystów, jak i odwiedzających jednodniowych oraz obejmuje większość najważniejszych dla Polski rynków - _napisał Instytut Turystki w komentarzu.

Przyjeżdżają na krótko i ostatnio coraz rzadziej

Większość turystów spędza u nas nie więcej niż trzy dni, średnio są to jednak 4 noclegi. Blisko połowa turystów mieszka w hotelach i motelach, co piąty (20 proc.) u rodziny, a około 15 proc. wynajmuje pokoje w pensjonatach i prywatnych kwaterach.

źródło: Instytut Turystyki

  • prognoza

Najwięcej na głowę wydają u nas turyści z Niemiec, oraz z najbardziej odległych krajów, takich jak USA, Kanada, Japonia, Korea Płd, Australia czy z krajów Ameryki Południowej. Najmniej wydają nasi najbliżsi - południowi i wschodni - sąsiedzi.

Struktura wydatków ponoszonych przez turystów w Polsce dane w procentach
Zakupy na własne potrzeby *Noclegi * *Transport * *Wyżywienie * Zakupy na handel *Rekreacja * *Inne *
22,5 19,6 17,2 16,7 8 4 12

źródło: Instytut Turystyki

Turyści coraz częściej nas omijają

Po spadku liczby turystów w ubiegłych dwóch latach, już danych z I kwartału wynikało, że w tym roku będzie jeszcze gorzej.


19 procent *o tyle spadła liczba turystów w I kwartale 2009 roku w porównaniu z poprzednim rokiem
Od stycznia przyjechało do nas *
11,8 mln cudzoziemców
(o 10 proc. mniej niż w 2008 r.). Liczbę turystów w tym czasie oszacowano na 2,36 mln (o 19 proc. mniej).

Liczba cudzoziemców w hotelach, motelach pensjonatach w styczniu i lutym 2009 roku spadła o 16 proc. (spadek większy niż w czwartym kwartale 2008 r., kiedy zanotowano 14 proc.), zaś liczba noclegów spadła o 15 proc. (wobec 12 proc. w IV kw. 2008). * *

Instytut Turystyki prognozuje dwuletnie wyhamowanie wzrostu przyjazdów turystów ze starych krajów Unii Europejskiej, Ameryki Północnej i pozostałych krajów zamorskich - Japonii, Korei, krajów Ameryki Południowej i Australii.

W podobnej liczbie odwiedzają nas Niemcy, po spadku o 9 proc. w 2008 roku. Przyjazdy sąsiadów ze wschodu spadły o wiele bardziej, po wejściu Polski do strefy Schengen. Średnio o 30 procent. Nie jest pewne w jakim tempie te straty będą niwelowane w przyszłości. Głównym powodem spadku przyjazdów był w ubiegłym roku mocny złoty, a co za tym idzie wysokie ceny wPolsce ). W tym roku głównym hamulcem jest światowy kryzys. Wiele do życzenia pozostawia też nasza baza hotelowa i wciąż dość uboga oferta turystyczna.

Czytaj w Money.pl
*56,4 mld zł wydamy w tym roku na wypoczynek * Polacy w tym roku chętniej będą podróżować po kraju. Spadnie liczba wyjazdów za granicę. Podobnie jak to było w poprzednich latach na krótkie lub dłuższe wakacje wyjedzie niespełna połowa z nas. W sumie na wypoczynek wydamy w tym roku 56,4 mld zł.
*Kryzysowe wakacje Europejczyków. Bliżej domu * Do najchętniej odwiedzanych przez zagranicznych turystów krajów europejskich przyjeżdża znacznie mniej cudzoziemców. Na skutek recesji Europejczycy wakacje spędzają raczej we własnych krajach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)