Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
turystyka w polsce
12.01.2014 12:12

Turystyka w Polsce. 110 tys. ludzi odwiedziło Wigierski Park Narodowy

W zliczeniu gości pomogły termiczne czujniki a także informacje z pobliskich hoteli, pensjonatów i ośrodków agroturystycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Carta Blanca)
Jezioro Wigry

110 tys. turystów odwiedziło w 2013 r. Wigierski Park Narodowy - poinformowała Barbara Perkowska z WPN. W zliczeniu gości pomogły termiczne czujniki a także informacje z pobliskich hoteli, pensjonatów i ośrodków agroturystycznych.

- _ To był podobny rok do poprzedniego, tego też się spodziewaliśmy _ - powiedziała Perkowska.

Jak poinformowała, szacowanie liczby turystów umożliwiają termiczne liczniki, ustawione w najatrakcyjniejszych miejscach parku m.in. w pobliżu Wigierskiej Kolei Wąskotorowej, pieszego szlaku wokół Jeziora Wigry oraz na ścieżce edukacyjnej Suchary. Liczniki takie są zamontowane na wysokości ok. 80 cm. Rejestrują _ obiekty _, które mają temperaturę wyższą od tej w powietrzu.

Liczba turystów opracowywana jest też na podstawie informacji pochodzących z placówek związanych z parkiem - z hoteli, pensjonatów i ośrodków agroturystycznych. W 2013 r. WPN sprzedał 38,5 tys. kart wstępu. Największym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyła się ścieżka edukacyjna Suchary, którą przeszło ponad 7 tys. turystów.

Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyło się Muzeum Wigier, które powstało w styczniu 2008 r. Inną atrakcją była Wigierska Kolejka Wąskotorowa czy rejsy statkiem _ Kameduła _ po jeziorze Wigry. Turyści często zwiedzali też klasztor pokamedulski w Wigrach oraz uczestniczyli w spływach kajakowych Czarną Hańczą.

_ - Jak co roku powstają nowe obiekty w parku, znakujemy kolejne miejsca, tak by turyści byli coraz bardziej zadowoleni, że tutaj przyjechali _ - powiedziała Perkowska.

W ubiegłym roku park zakupił m.in. pływającą platformę, na której zorganizowano Centrum Informacji Turystycznej. Oprócz informacji turystycznych, można było tam zakupić karty wstępu czy publikacje regionalne.

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Wcześniej, od 1976 roku, istniał jako park krajobrazowy. Na terenie parku znajduje się 40 jezior, w tym największe - Wigry. W parku jest sześć ścieżek edukacyjnych i 16 obszarów objętych ochroną rezerwatową. Najcenniejszym zabytkiem architektury jest klasztor pokamedulski w Wigrach. W 1999 r. odpoczywał w nim podczas pielgrzymki papież Jan Paweł II.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: turystyka w polsce, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz