Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk do seniorów: jesteście bardzo potrzebni

0
Podziel się:

Szef rządu zaznaczył, że czasem osobom powyżej 60 roku życia potrzeba niewielkiej pomocy, by pobudzić ich gotowość do aktywnego życia.

Tusk do seniorów: jesteście bardzo potrzebni
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Jesteście bardzo potrzebni pod każdym względem - powiedział premier Donald Tusk na spotkaniu z seniorami w Częstochowie. Szef rządu zaznaczył, że czasem osobom powyżej 60 roku życia potrzeba niewielkiej pomocy, by pobudzić ich gotowość do aktywnego życia.

Tusk podkreślił, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, to bardzo często ludzie, _ którzy mogą jeszcze bardzo wiele dać najbliższemu otoczeniu, czy swojej rodzinie _.

_ - Trzeba czasami tylko odrobinę pomocy, żeby tę aktywność, tę gotowość do aktywnego życia pobudzić _ - mówił premier w Częstochowskim Centrum Aktywności Seniora. Jego zdaniem udało się to władzom Częstochowy.

_ - Różne są nasze losy, różne są nasze dzieje, też osobiste. I dlatego tak ważne jest, byśmy, jako wspólnota - i państwo, i sąsiedzi, i władze miasta - pamiętali o tym, ile zawdzięczamy seniorom i dalej możemy zawdzięczać _ - przekonywał Tusk.

_ - Jesteście bardzo potrzebni pod każdym względem. W każdej rodzinie senior w sposób naturalny powinien być najbardziej szanowany _ - dodał. Jak zaznaczył Tusk, który sam jest dziadkiem, żadne prezenty nie robiły na nim takiego wrażenia jak laurka narysowana przez wnuka.

Kierująca Centrum Elżbieta Markowska podziękowała władzom miasta za pomoc seniorom i posłowi Markowi Baltowi (SLD), który był inicjatorem powstania Centrum. Mówiła, że projekt realizowany jest od wiosny ub.r. i widać jak wiele w tym czasie zdołano już zrobić; m.in. powstał na zewnątrz budynku teren rekreacyjny dla seniorów, a w planach jest stworzenie ogrodu.

_ - Liczymy, że centrum się powiększy _ - powiedział Markowska. Dodała, że przychodzący do Centrum seniorzy korzystają z trzech posiłków dziennie, do ich dyspozycji jest wiele zajęć aktywizacyjnych. Seniorzy - mówiła Markowska - _ wychodzą z domu, przychodzą tutaj i jest to taka ich druga rodzina _. _ Słuchając Państwa opowieści, waszego doświadczenia, wiele rzeczy można się nauczyć. Bardzo dziękuję, że jesteście z nami _ - powiedziała Markowska, zwracają się do uczestników spotkania.

Pani Maria - która napisała list do premiera, w odpowiedzi na który Tusk przyjechał do częstochowskiego Centrum - powiedziała, że dobrze by było gdyby powstawało więcej domów spokojnej starości. Bo - mówiła - _ naprawdę jest dużo ludzi, którzy ciężko pracowali, byli uczciwi, a po prostu na starsze lata nie mają opieki _. Pani Maria przyznała, że jest dużo prywatnych domów opieki, ale pobyt w nich jest drogi i - jak mówiła - dobrze byłoby, gdyby było więcej takich domów dla osób uboższych. _ To jest bardzo potrzebne żebyśmy nie czekali w kolejkach tyle lat _ - dodała.

Częstochowskie Centrum Aktywności Seniora działa od wiosny ubiegłego roku. Powstało w gruntownie wyremontowanym budynku, w którym mieści się także filia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W ośrodku seniorzy korzystają m.in. z sali terapeutycznej, stołówki, czy pracowni komputerowej.

Na realizowaną od czerwca 2012 roku inwestycję przeznaczono z budżetu miasta 2,3 mln zł. Centrum wspiera seniorów w wieku powyżej 60. roku życia, które po zakończeniu pracy zawodowej chcą nadal uczestniczyć w życiu miasta. Pod opieką centrum jest obecnie kilkudziesięcioosobowa grupa seniorów. Najczęściej są to osoby samotne.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk oddał dla WOŚP koszulkę od Camerona Według kancelarii premiera, Cameron wiedział, że Tusk kibicuje Arsenalowi, stąd pomysł prezentu w postaci koszulki z autografem zawodnika.
Jarosław Gowin: domagam się wyjaśnień _ - Przez 25 lat nie działo się nic, by zapewnić bezpieczeństwo polskim dzieciom, by zapewnić bezpieczeństwo potencjalnym ofiarom zbrodniarzy - _ powiedział Gowin.
Donald Tusk obiecuje miliardy dla mniejszych firm Premier zapewnił, że będą one miały dostęp do gotówki zarówno ze środków unijnych, jak i kredytów z gwarancjami rządowymi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)