Notowania

Przejdź na
tusk
25.08.2009 16:25

Tusk: Dziś nie powiem, kiedy do euro

Strefa euro musi zaczekać. Rząd i RPP będą razem pracować nad wejściem do strefy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Wyznaczanie daty wejścia Polski do strefy euro uzależnione jest od stabilizacji sytuacji kursowej - zapowiada premier Donald Tusk.

_ - Jeśli uzyskamy 100-procentową pewność, że ustabilizowała się sytuacja jeśli chodzi o kurs i zadbamy o politykę kursową, przemyślimy zasady kursowe, to wtedy będzie można powrócić do planowania terminu wejścia do strefy euro _ - twierdzi Tusk. - _ Nie chcę dziś pozwolić sobie na prognozę, kiedy Polska przyjmie euro, dopóki nie będę miał pewności, że będzie ona miała większe szanse realizacji niż pierwsza prognoza _ - dodaje.

Rząd chce też zaproponować RPP, aby ustalić wspólne zasady prowadzenia optymalnej polityki kursowej przed wejściem do strefy euro.

_ - Zasady polityki kursowej ustala rząd z RPP. Idealnie abyśmy ustalili zasady optymalne. (...) Nie chciałbym, aby NBP i RPP odczuwały presję, ale ta formuła, przy dobrej woli, powinna przynieść efekty _ - mówi premier.

Rząd wobec niepewnej sytuacji na rynkach finansowych i dużej zmienności kursu PLN musiał odstąpić od planów wejścia do mechanizmu ERM2 w połowie roku.

_ - Jeśli chodzi o kurs (...) zbudujemy instrumentarium i zaproponujemy RPP, aby skutecznie prowadzić politykę kursową _ - dodał premier.

Pierwotnie rząd planował, że Polska przyjmie euro w 2012 roku, zaś w lipcu wiceminister finansów Ludwik Kotecki poinformował, że Polska nie wejdzie do strefy euro w 2012 roku.

Tagi: tusk, euro, kurs, wejście, polska, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz