Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: "Inwestycje Polskie ruszą z kopyta"

0
Podziel się:

Program gospodarczy jest wart 40 miliardów złotych.

Tusk: "Inwestycje Polskie ruszą z kopyta"
(Jacek Wajszczak/REPORTER)

Donald Tusk uważa, że tempo realizowania programu _ Inwestycje Polskie _ jest zadowalające. Spodziewa się, że ruszy on z rozmachem pod koniec roku.

_ - Jeśli chodzi o Inwestycje Polskie, pierwsze projekty są już akceptowane. Z góry zakładaliśmy, że rozmach tego przedsięwzięcia możliwy jest pod koniec tego roku. To są skomplikowane i przemyślane metody działania i one nie ruszą z dnia na dzień z kopyta, ale i tak tempo uznaję za zadowalające _- powiedział premier.

W tym tygodniu Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał pierwszą umowę w ramach programu _ Inwestycje Polskie _. Umowa dotyczy sfinansowania budowy linii kolejowej łączącej Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy z centrum Gdańska. Do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej trafi 170 milionów złotych.

Program _ Inwestycje Polskie _ o wartości około 40 miliardów złotych został zapowiedziany w październiku. Jego celem jest utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Premier zwrócił uwagę na duże zainteresowanie gwarancjami kredytowymi udzielanymi w ramach rządowego programu wspierania mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm. _ - Skala zainteresowania i intensywność brania tych kredytów jest większa niż się tego spodziewaliśmy _- podkreślił szef rządu.

W połowie maja BGK podał, że według stanu na koniec kwietnia 1,7 tysiąca małych przedsiębiorców uzyskało pomoc w ramach programu gwarancji de minimis. Wartość gwarancji wyniosła około 350 milionów złotych, kredytów 580 milionów złotych.

Rządowy program wspierania mikroprzesiębiorstw oraz małych i średnich firm ruszył na początku marca. Specjalnych kredytów obrotowych udziela obecnie 14 banków. Limit gwarancji rządowych w ramach podpisanych umów wynosi 9,63 miliarda złotych, co przekłada się na potencjalną akcję kredytową o wartości 16,57 miliarda złotych. Przedsiębiorcy mogą starać się o objęcie gwarancją de minimis swojego kredytu w blisko dziewięciu tysiącach placówek bankowych w całej Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)