Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wieś
31.05.2009 11:00

Tusk obiecuje rolnikom pieniądze i boiska

Premier zapowiada też reformę KRUS. Ale bez rewolucji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ciągu najbliższych czterech lata na polską wieś ma trafić 70 miliardów złotych. Poinformował o tym premierDonald Tusk, który w Licheniu spotkał się z sołtysami polskich wsi. Do tego dojdą środki z funduszu sołeckiego. Ustawą w tej sprawie zajmuje się właśnie parlament.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ciągu najbliższych czterech lata na polską wieś ma trafić 70 miliardów złotych. Donald Tusk zapewnił, że rząd będzie robił wszystko, że polska wieś była miejscem godnego życia. _ Żeby szkoła na wsi prezentowała poziom zbliżony do tych szkół w największych miastach, a opieka przedszkolna była dostępna również dla małych wsi _ - dodał.

Premier zapowiedział, że większość z budowanych w tym roku boisk sportowych powstanie na wsiach. Donald Tusk mówił też sołtysom o rządowym pomyśle, by w każdej gminie powstało centrum kulturalne i biblioteka. Zadeklarował, że rząd będzie wspierał organizację centrów wolontariatu na wsiach.

KRUS reformować, ale bez przesady

ZOBACZ TAKŻE: Koniec KRUS-u za dwa lata
Zmiany w KRUS-ie nie będą rewolucją, ale _ spokojnym sposobem urealniania składki, a co za tym idzie emerytury rolniczej _ - zapewnił Donald Tusk.-_ Tak _ - dodał - _ żeby emerytura polskiego rolnika była godna _. - Bo dziś ona jest - przepraszam, że tego słowa użyję w tym miejscu - dziadowska i dobrze wszyscy o tym wiemy - stwierdził premier.

| KRUS kosztuje miliardy |
| --- |
| Blisko 1,5 mln rolników pobiera emeryturę z KRUS. Państwo z budżetu płaci na KRUS prawie 16 mld zł. Kwartalna składka na KRUS wynosi 200 zł, a emerytura rolnicza od 600 do ok. 700 zł. |

Jak mówił, w reformie KRUS-u chodziłoby o to: _ lepsze emerytury niż te, które dziś ma rolnik i żeby były one trochę zróżnicowana i zależne od tego ile rolnik naprawdę zarabia _.

- _ Na razie zrobiliśmy ten pierwszy krok, czyli powyżej 50 ha składka KRUS-owska będzie wyższa. Ale oczywiście też z tego będzie wynikało trochę wyższe uposażenie emerytalne _ - powiedział premier.

W południe premier wziął udział we mszy w Sanktuarium w Licheniu. Wszystko to w ramach trwającej tam pielgrzymki sołtysów i środowisk wiejskich.

Tagi: wieś, pomoc, pieniądze, rolnicy, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz