_ Kawałem mocnej, optymistycznej historii _ nazwał premier Donald Tusk 5 lat rządów PO. Przyznał, że rząd nie uniknął błędów, _ jak każdy, kto coś robi _. Deklarował, że władza w rękach PO to gwarancja, iż nikt nie będzie _ polować na mniejszości, albo na nie-Polaków _.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Krajowej PO Tusk zapewniał, że naczelną ideą Platformy była i pozostaje normalność. Za taką normalnością - mówił - opowiedzieli się Polacy, oddając PO władzę przed 5 laty i przed rokiem. Podkreślał też, że katastrofa smoleńska nie może być _ paliwem politycznym dla politycznej sekty _.
_ - Jestem przekonany, że (...) Polacy - oddając nam władzę - mieli dość wzniosłych haseł, za którymi kryły się konflikty, nikczemność, czasami zwykła ludzka głupota. Tak jak w życiu, codziennym życiu, każda polska rodzina chce, by było normalnie, bezpiecznie, tego samego oczekuje tak naprawdę od polityki _ - powiedział Tusk.
Rada Krajowa PO zapoczątkowała akcję spotkań parlamentarzystów Platformy z obywatelami. Działacze partii zostali wyposażeni w 200-stronicowe opracowanie o dokonaniach 5 lat rządów. Do 18 grudnia każdy z nich ma odbyć minimum 8 spotkań w regionach. Tusk zwrócił sie do zebranych, aby _ poszli do ludzi _.
_ - Chcę, aby Polacy nadal wierzyli, że my, tak samo zwykli ludzie, my - ludzie Platformy Obywatelskiej - obronimy wolność i obronimy Rzeczpospolitą przed każdym, kto będzie próbował przeprowadzić na nią zamach. Dopóki jesteście wśród ludzi, nie będzie na nikogo żadnego polowania; dopóki jesteśmy, wszyscy obywatele Rzeczypospolitej są równi i wolni, a Rzeczpospolita będzie bezpiecznym domem dla naszych dzieci _ - dodał premier.
_ - Dzisiaj, kiedy słyszymy o tym, że ktoś chce polować na mniejszości, na homoseksualistów, albo na Żydów, albo na nie-Polaków, albo wyzywa swoją ojczyznę od kondominium niemiecko-rosyjskiego, jeśli ktoś chce ścigać i wsadzać do więzienia kobiety za zabieg in-vitro, jeśli ktoś mówi, że kobieta zgwałcona ma obowiązek rodzenia dzieci, jeśli ktoś mówi, że do więzienia trafią ci, którzy nie wierzą w zamach smoleński, to ja dzisiaj, w pięciolecie naszych rządów, chcę powiedzieć: jesteśmy po to, aby te groźby nigdy nie stały się faktem _ - powiedział Tusk.
Premier odniósł się tez do katastrofy smoleńskiej. Ocenił, że _ Polacy w swojej większości zrozumieli, że ta katastrofa to dramat nas wszystkich, a nie paliwo polityczne dla politycznej sekty _.
_ - Polacy, cierpiąc, jestem przekonany - bez wyjątku - 10 kwietnia, tak jak każdy z was tu, na tej sali, wiedzieli też dobrze, że właśnie w takich najtrudniejszych chwilach - a to jest jedna z najtrudniejszych chwil w naszej historii - tym bardziej muszą być razem. I tym bardziej muszą starać się zrobić wszystko, aby wspólnota i państwo przetrwało takie najbardziej krytyczne momenty _ - mówił szef rządu.
Tusk podkreślił, że katastrofa smoleńska oznaczała wielkie wyzwanie dla władzy publicznej - etyczne, organizacyjne i logistyczne._ - Państwo polskie starało się wywiązać z tych zobowiązań najlepiej, jak potrafiło, i przetrwaliśmy ten trudny moment m.in. dlatego, że większość Polaków i władze publiczne nie uległy pokusie, tej politycznej prowokacji, która miała z katastrofy smoleńskiej uczynić moment rozpoczęcia zimnej, permanentnej wojny domowej _ - dodał.
Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż dla bardzo wielu oponentów wyjaśnianie przyczyn katastrofy jest też pretekstem do formułowania najcięższych oskarżeń pod adresem własnego państwa i do szukania _ tyleż efektownych, co nieprawdziwych rozwiązań tej dramatycznej, jak niektórzy chcieliby, zagadki _.
_ - My zdecydowaliśmy się na nie polityczną, tylko ekspercką, ciężką pracę, której efektem jest tzw. raport Millera, która nie satysfakcjonuje naszych oponentów, bo zawarta tam jest - jak z reguły w tego typu sytuacjach - prozaiczna, szczegółowo opisana prawda dotycząca przyczyn tej katastrofy _ - powiedział Tusk.
Podsumowując 5 lat rządów Tusk mówił, że to _ kawał mocnej i optymistycznej historii _. _ Wszyscy daliśmy radę w trudnych chwilach i cieszyliśmy się z chwili dobrych _ - przekonywał. Wśród dokonań swojego rządu wymienił m.in. inwestycje drogowe (w tym 8 tys. dróg lokalnych), _ orliki _, budowę żłobków i przedszkoli, zniesienie poboru, prezydencję w UE, przeprowadzenie Euro 2012.
Podkreślił, że gdy mówi _ budujemy _, ma na myśli miliony Polaków, bo to nie ministrowie i parlamentarzyści budują drogi. - _ Ale to my stwarzamy ramy i możliwości, by Polacy mogli każdego dnia z dumą patrzeć, jak powstają te nowe kilometry dróg, nowe mosty, nowe dworce, nowe lotniska. Te liczby naprawdę są imponujące _ - zaznaczył.
Tusk mówił też, że _ nie jesteśmy idealni i nieomylni, robimy błędy jak każdy, kto coś robi _. W jego ocenie jednak po czterech latach jego rządu Polacy odnowili mu mandat, bo docenili to, że _ staramy się, żeby błędów było jak najmniej, żeby robota szła do przodu _.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Głębokie różnice między Tuskiem i Cameronem Londyn domaga się największych cięć w unijnej kasie, tymczasem Polska jest im zdecydowanie przeciwna. | |
Rusza ofensywa PO. "Idziemy do ludzi" Kampania informacyjna ma wzmocnić przekaz dotyczący osiągnięć rządu Tuska | |
Tusk w Berlinie. O tym rozmawia z Merkel Premier Donald Tusk przybył do Berlina, by wziąć udział w 12. polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych. |