Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Polacy dobrze zdali egzamin w kryzysie

0
Podziel się:

Polska w europejskiej czołówce. PKB rośnie.

Tusk: Polacy dobrze zdali egzamin w kryzysie
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

W pierwszym kwartale polska gospodarka rozwijała się w tempie 0.8 procent. PremierDonald Tuskocenił, że dane GUS dotyczące wzrostu gospodarczego są dalekie od jego marzeń sprzed 2 lat.

Z danych GUS-u wynika, że po wyrównaniu sezonowym Produkt Krajowy Brutto wzrósł w porównaniu z poprzednim kwartałem o 0.4 procent.

|

| *PKB Polski jednym z najlepszych na świecie * Dziś GUS opublikował dane za I kw. 2009 roku. PKB w skali roku wzrosło o 0,8 proc., co jest wynikiem nieco słabszym od przewidywań rynkowych. Analitycy liczyli na jednoprocentowy wzrost. Czytaj w Money.pl |

Premier Tusk podkreślał, że optymistyczne plany jego rządu co do rozwoju polskiej gospodarki pochodziły z zupełnie innego czasu.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Premier Donald Tusk podkreślił, że Polacy dobrze zdali egzamin w sytuacji kryzysu, ale zaznaczył zarazem, że to jeszcze nie koniec problemów.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

|

| *Kryzys się kończy? Są pierwsze oznaki ożywienia * Na pierwszej od dwóch lat poważnej fali optymizmu indeksy na GPW i giełdach światowych zyskały od końca lutego średnio 35 procent. Money.pl sprawdza na czym inwestorzy oparli swoje oczekiwania. Czytaj w Money.pl |

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że wyniki GUS-u dotyczące wzrostu gospodarczego pokazują, iż gospodarka w Polsce jest wyjątkowo odporna na kryzys.
Minister Rostowski podkreślił, że decyzja rządu o niezwiększaniu deficytu budżetowego była słuszna.

POSŁUCHAJ JACKA ROSTOWSKIEGO:

PiS: To jeszcze nie koniec kryzysu

_ - Cieszę się ze wzrostu, ale nie specjalnie jest prawdopodobne, że jest to wynik na kolejne kwartały _- skomentowałJarosław Kaczyński.
- _ W tym przypadku wzrost PKB musiałby być trochę lepszy i to jest zła wiadomość. Spadek będzie następował. To jest wina rządu, gdyby dokonał przełomu w sprawie wydawania środków unijnych, to kryzysu mogłoby nie być _ - powiedział Jarosław Kaczyński.

| Polska w gospodarczej czołówce Europy |
| --- |
| Wzrost PKB w I kwartale 2009 roku na poziomie 0,8 proc w porównaniu do I kwartału 2008 r. plasuje Polskę na 2. miejscu w Unii Europejskiej. Jedynie Cypr odnotował lepszy wynik (1,6 proc.). Równie optymistyczne są wskaźniki wzrostu PKB liczone kwartał do kwartału. W I kwartale br. nasz PKB wzrósł o 0,4 proc. wobec ostatniego kwartału ubiegłego roku. W porównaniu z analogicznymi danymi dostępnymi dla innych krajów UE, Polska jest jedynym krajem na plusie. |

Opublikowane dziś dane to nie jedyne dobre informacje. W kwietniu 2009 r. bezrobocie spadło o 0,2 w porównaniu z marcem ubiegłego roku. Z majowych danych GUS wynika też, że poprawiły się wskaźniki koniunktury w przemyśle i w handlu.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu wyniósł w maju br. plus 1. Jeszcze miesiąc wcześniej wynosił on minus 3. Dla koniunktury w przemyśle wskaźniki wynoszą minus 5 w maju br. wobec minus 8 w kwietniu 2009 r.

Eksperci ostrożni

_ - W najbliższym czasie raczej nie będziemy zmieniać naszej prognozy PKB na cały rok (-0.5 proc.) biorąc pod uwagę wciąż wysoki poziom niepewności, oraz to, że II i III kw. br. będą słabsze. Jednak dzisiejsze dane wzmocniły prawdopodobieństwo tego, że wzrost PKB w całym 2009 może być dodatni _ - uważa ekonomista Banku Pekao SA Marcin Mrowiec.

_ - Dane pokazują, słabszą od naszych oczekiwań kondycję popytu wewnętrznego, co może skłaniać Radę Polityki Pieniężnej do dalszych cięć stóp procentowych. Jednocześnie dobre dane o eksporcie pozwalają liczyć, że w II połowie roku, kiedy oczekiwane jest odbicie w głównych światowych gospodarkach, eksport stanie się motorem napędzającym gospodarkę do wyjścia z recesji. Nadal uważamy jednak, że kolejne dwa kwartały mogą przynieść ujemne tempo wzrostu gospodarczego _ - przekonuje ekonomistka Banku Raiffeisen, Marta Petka-Zagajewska.

Pesymistyczne prognozy dotyczące przyszłości przedstawiają ekonomiści Banku BGŻ, którzy oczekują teraz dwóch słabszych kwartałów. Szanse na poprawę widzą dopiero pod koniec roku, co w ich przekonaniu pozwoli RPP na dalsze luzowanie polityki pieniężnej.

_ - Pomimo słabych odczytów sprzedaży detalicznej, dynamika spożycia indywidualnego ukształtowała się na poziomie 3,3proc. r/r, a spożycie publiczne w tym samym czasie zwiększyło się o 6,1proc. Jednocześnie, w porównaniu z IV kw. 2008 r. wyraźnie się obniżyła dynamika inwestycji i wyniosła 1,2 proc. r/r. Jednakże, odczyt na poziomie dodatnim należy uznać za pozytywny sygnał świadczący o tym, że w dobie światowego kryzysu gospodarczego fundamenty polskiej gospodarki nie pogorszyły się nadmiernie _ - wyjaśnił ekonomista BGŻ, Mateusz Mokrogulski.

Według jego szacunków w II i III kwartale należy oczekiwać słabszych odczytów PKB, a ożywienie może przyjść dopiero pod koniec roku wraz ze wzmożonym popytem ze polski eksport, który z uwagi osłabienie złotego silnie zyskał na konkurencyjności.

Opublikowane przez GUS dane pozytywnie oceniają również eksperci Banku Millennium. Szczególnie cieszy ich dodatnia dynamika inwestycji, choć zaznaczają, iż są to dane wstępne, które w kolejnych okresach mogą być rewidowane.

_ - Obok spadających zapasów, czynnikiem ograniczającym potencjał gospodarki będą spadające inwestycje. Problemy z pozyskaniem finansowania oraz bardziej pesymistyczne oczekiwania na przyszłość będą wpływały na ograniczenie inwestycji, szczególnie inwestycji przedsiębiorstw w maszyny i urządzenia i środki transportu. Dodatkowo, dekoniunktura na rynku mieszkaniowym oraz ograniczenia w dostępie do kredytu hipotecznego wpłyną na znaczne pogorszenie sytuacji na rynku budowlanym _ - wylicza Grzegorz Maliszewski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)