Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
drogi
01.02.2013 13:12

Tusk: Polska nie straci funduszy unijnych na drogi

- Polska nie straci funduszy unijnych - zapewnia Donald Tusk. Premier odniósł się w ten sposób do faktu wstrzymania przez Komisję Europejską wypłaty środków na budowę dróg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Premier odniósł się w ten sposób do faktu wstrzymania przez Komisję Europejską wypłaty środków na budowę dróg po tym jak pojawiły się podejrzenia zmowy cenowej. Kartel miały stworzyć firmy budowlane startujące w przetargach.

Donald Tusk zaznaczył, że Polska nie straci tych pieniędzy i wyjaśnił, iż KE jedynie wstrzymała ich wypłatę. Jego zdaniem, Komisja chce dać naszemu krajowi czas do udokumentowania, że nie dojdzie do takich przypadków w przyszłości. Według premiera, jeśli sąd potwierdzi nieprawidłowości, fundusze zostaną przesunięte na inny cel.

Donald Tusk dodał, że stanowisko KE jest znane od dłuższego czasu i było przygotowywane z udziałem Polski. Informacje o podejrzeniu nieprawidłowości dotarły do Komisji w wyniku pracy ABW i polskiej prokuratury w ramach tarczy antykorupcyjnej.

Śledztwo w sprawie zmowy cenowej przy realizacji projektów na budowę polskich dróg prowadzi ABW na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Oskarżonych zostało 11 osób, w tym były szef warszawskiego oddziału GDDKiA. Według prokuratury, przedstawiciele firm uzgadniali jakie konsorcja mają wygrać przetargi na poszczególne odcinki dróg.

W akcie oskarżenia jest mowa o dwóch odcinkach na drodze krajowej numer 8, między Białymstokiem i Jeżewem oraz Rawą Mazowiecką i Piotrkowem Trybunalskim, a także o odcinku budowanej autostrady A4 Radymno-Korczowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia zamraża 4 mld euro na polskie drogi. Przepadną? Bruksela uważa, że Polska powinna sprawdzić projekty drogowe zarządzane przez GDDKiA.
Wydadzą kilkaset milionów na drogi. Gdzie? Ponad 300 mln zł wyda w tym roku na przebudowę i budowę nowych dróg Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Premier zapowiada 20 mostów w 2013 roku - Bardzo cieszę się, że już w roku 2013 będzie to 20 mostów w budowie, w 2014 mamy nadzieję, że 30. Mówię o tych mostach, bo one mają też symboliczny wymiar - powiedział premier.
Tagi: drogi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz