Notowania

nowy rząd tuska
16.11.2011 07:35

Tusk skompletował skład rządu. Nowak ministrem infrastruktury?

Pojawiły się już informacje na temat nowego ministra infrastruktury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Według nieoficjalnych informacji IAR w nowym gabinecie nie znajdą się Jerzy Miller i Katarzyna Hall. Do nowego rządu nie trafi też Grzegorz Schetyna. Za to ministrem infrastruktury ma zostać Sławomir Nowak. *Jutro rano z premierem spotka się prezydent Bronisław Komorowski - poinformowała dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. *

[Aktualizacja: 10.30]

Millera na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji przypuszczalnie zastąpi Jacek Cichocki. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej obejmie Krystyna Szumilas. W rządzie znajdzie się też miejsce dla Sławomira Nowaka, który obejmie resort infrastruktury i dla Michała Boniego, który będzie szefował resortowi cyfryzacji.

Do nowego gabinetu nie wejdzie za to były marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, który zamiast tego ma zostać szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Z kolei według _ Rzeczpospolitej _. Donald Tusk zamierza powierzyć pięć ministerstw w ręce kobiet. Według ekspertów zbyt mała liczba kobiet-ministrów spotka się z zarzutami środowisk feministycznych. A - jak czytamy - premier chce uniknąć zarzutów o szowinizm.

Pod uwagę brana jest między innymi posłanka Joanna Mucha - doktor ekonomii - która jest wymieniana jako kandydatka do objęcia stanowiska ministra ochrony środowiska. Jednak - jak pisze dziennik - mówi się też o jej kandydaturze w kontekście Ministerstwa Sportu, a nawet Ministerstwa Skarbu.

Kolejną kobietą w rządzie może być według gazety Krystyna Szumilas, która jest wiceministrem sportu. Miałaby awansować i zostać ministrem.

Z kolei pełnomocnikiem rządu do spraw równego traktowania zostać może poznańska posłanka Anna Kozłowska-Rajewicz. Zastąpiłaby na tym stanowisku Elżbietę Radziszewską.

Zaprzysiężenie rządu zaplanowano na 18 listopada. Wtedy też Donald Tusk ma wygłosić expose, w którym zakreśli cele dla nowego gabinetu. Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru ma nadzieję, że premier przedstawi w nim propozycje zwiększające aktywność zawodową Polaków.

Ekspert uważa, że nowy rząd powinien także ograniczyć pomoc socjalną tak, by była kierowana do najuboższych. - _ Dwie reformy są najważniejsze: podwyżka wieku emerytalnego i reforma KRUS-u _ - twierdzi Petru. Jego zdaniem _ należałoby też zacząć od likwidacji ulg na dzieci dla osób bogatych _ oraz analogicznego ruchu w przypadku becikowego.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI RYSZARDA PETRU:

Źródło: IAR

Ryszard Petru podkreślił, że expose to zapowiedzi tego, co będzie się w przyszłości działo. Dużo ważniejsze, jak mówił, od expose są gotowe już ustawy w parlamencie.

Z kolei prezes NBP Marek Belka na pytanie RMF FM, czy w expose premiera Donalda Tuska powinny znaleźć się pot, krew i łzy churchillowskie, powiedział: _ Nie, ani krwi, ani łez, może troszkę nam pot na czoło wystąpi _.

Według informacji _ Rzeczpospolitej _ premier zapowie w piątek między innymi ograniczenie _ becikowego _ i ulgi na dzieci. Według _ Rzeczpospolitej _, szef rządu rozważa też zapowiedź podniesienia wysokości składek dla samozatrudnionych oraz likwidacji 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu dla twórców czy dziennikarzy.

Czytaj więcej o tworzeniu nowego rządu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t190425.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nie;bedzie;zadnych;reform;ani;podwyzek;podatkow;to;tylko;gra;tuska,64,0,966976.html) Nie będzie żadnych reform ani podwyżek podatków? To tylko gra Tuska? Expose premiera poprzedziły przecieki o jego drastycznych planach. Według części komentatorów, to strategiczna zagrywka. Inni uważają, że kolejne puste obietnice.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t131992.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/expose;tuska;musimy;byc;gotowi;na;najgorsze,88,0,967000.html) _ Musimy być gotowi na najgorsze scenariusze _ Nowa kadencja Sejmu nie będzie łatwa - uważa Grzegorz Schetyna. Sam jeszcze nie wie, jakie obejmie stanowisko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t160859.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sa;pierwsze;przecieki;z;expose;tuska,150,0,966806.html) Przecieki z expose. Co zabierze nam Tusk? W przypadku, gdy ziści się czarny scenariusz, może dojść do podniesienia składki rentowej, wzrostu akcyzy i zmiany stawek VAT.
Tagi: nowy rząd tuska, rząd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz