Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka polski
23.04.2012 16:36

Tusk w Arabii Saudyjskiej. Tak zachwalał Polskę

Premier spotkał się dziś z królem Arabii Saudyjskiej. Zobacz, co udało mu się ugrać dla Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Polska staje się symbolem sukcesu gospodarczego i finansowego w całej Europie - przekonywał premier Donald Tusk, który odwiedził dziś w Arabii Saudyjskiej siedzibę firmy SABIC - jednego z największych na świecie koncernów petrochemicznych.

Premier Donald Tusk oraz minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Saud Al- Faisal bin Abdul Aziza Al-Saud.

Szef rządu w pierwszym dniu swojej wizyty w Arabii Saudyjskiej spotkał się z królem Arabii Saudyjskiej Abdullahem bin Abdul Azizem Al-Saudem oraz gubernatorem Rijadu, księciem Sattamem bin Abdul Azizem Al-Saudem.

Tusk ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że spotkanie w firmie SABIC, jak mówił - _ perły w koronie _ gospodarki Arabii Saudyjskiej - było kluczowe z punktu widzenia polskich przedsiębiorców. _ - Firma SABIC jest gotowa wrócić do tematu inwestycji i kapitałowego udziału w prywatyzacji polskich firm chemicznych _ - zapowiedział szef rządu.

_ - Doszło do pierwszego poważnego kontaktu pomiędzy przedstawicielami zarządu firmy SABIC a szefem Orlenu i jest bardzo prawdopodobne, że oprócz aktywnego udziału firmy SABIC w ewentualnej prywatyzacji polskich firm, będzie możliwe wspólne przedsięwzięcie na dość dużą skalę w branży petrochemicznej, między Orlenem a tą firmą _ - poinformował Tusk.

Zdaniem Tuska, imponujący budynek firmy SABIC w Rijadzie jest symbolem znaczenia firmy i całej Arabii Saudyjskiej we współczesnym świecie.

_ - Liczymy na wasze zaangażowanie i współpracę; wiemy o waszym życzliwym zainteresowaniu naszym krajem. Liczę, że będziecie mieli satysfakcję ze współpracy z nami - krajem, który także staje się symbolem sukcesu gospodarczego i finansowego w całej Europie _ - powiedział premier na spotkaniu z zarządem firmy SABIC.

Według polskich przedsiębiorców, SABIC jest potencjalnie korzystnym partnerem dla Polski w zakresie przemysłu chemicznego, m.in. poprzez możliwości wprowadzania do naszego kraju najnowszych technologii.

SABIC - według polskiego biznesu - mógłby też zaproponować technologie przetwórcze dla gazu łupkowego po produkcyjnym uruchomieniu jego wydobycia. Polska strona ma również nadzieję, że SABIC mógłby zlokalizować na terenie naszego kraju swoje kolejne europejskie zakłady chemiczne.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/12/m208396.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;moze;byc;bezpieczna;alternatywa;energii,20,0,1064468.html) *Polski europoseł walczy z Zielonymi o gaz * _ W Unii Europejskiej mamy olbrzymi przechył w kierunku przewrażliwienia środowiskowego _. Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec powiedział dziennikarzom, że jego firma jest otwarta na poszukiwanie różnych partnerów krajowych i zagranicznych, jeśli chodzi o poszukiwanie gazu łupkowego. _ - SABIC ma - jako jeden z nielicznych koncernów na świecie - technologię potrzebną np. do odzyskiwania etanu z gazu łupkowego, a etanu jest znacznie więcej w gazie łupkowym niż w konwencjonalnym _ - zauważył.

Wiceminister MSZ Jerzy Pomianowski powiedział dziennikarzom, że wizyta premiera w Arabii Saudyjskiej wpisuje się w priorytet budowy stosunków Polski z krajami pozaeuropejskimi. _ - Bez wątpienia w krajach Zatoki Arabia Saudyjska jest głównym graczem i to nie tylko gospodarczym, ale także politycznym _ - ocenił.

Jak zauważył, Arabia Saudyjska jest m.in. bardzo aktywnym członkiem koalicji państw, próbujących pomagać państwu syryjskiemu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/14/m209422.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;interesy;w;arabii;saudyjskiej;ministrowie;przekonuja,226,0,1072098.html) *Pojechali z Tuskiem załatwiać sprawy * Obaj ministrowie wchodzą w skład delegacji - na której czele stoi premier Donald Tusk - która rozpoczęła wczoraj misję gospodarczą w krajach arabskich. Pomianowski podkreślał też gospodarcze znaczenie wizyty Tuska. _ - Tutaj są ogromne pieniądze, które mogą być inwestowane w Polsce; działają tutaj przedsiębiorstwa, które mają do zaoferowania współpracę techniczną, pracę dla polskich ekspertów, ale również środki do inwestowania zarówno w procesie prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, jak i konstruowania nowych przedsiębiorstw na polskim rynku _ - zaznaczył.

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski przekonywał z kolei, że Polska musi być obecna w krajach arabskich. _ - Trzeba przyjąć strategię bycia tutaj, potwierdzania naszej atrakcyjności, tak aby kapitał Arabii Saudyjskiej zwiększał swoją obecność w Polsce _ - podkreślił.

Jak dodał, kraj - który jest stabilny gospodarczo i politycznie - jest krajem atrakcyjnym, _ zwłaszcza dla takiego dosyć konserwatywnego inwestora _ jak Arabia Saudyjska. _ - Polska ma szansę, aby się pokazać jako obszar stabilności gospodarczej, stabilnego wzrostu całej gospodarki, a z drugiej strony obszar szybkiego, dynamicznego wzrostu _ - przekonywał Sobolewski.

Premier weźmie jeszcze dziś udział w obiedzie wydanym na swoją cześć przez ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej księcia Sauda Al-Faisala bin Abdul Aziza Al-Sauda.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk: To my będziemy dyktować gazowe warunki Eksploatacja komercyjna gazu łupkowego rozpocznie się prawdopodobnie w 2014 r. - twierdzi premier.
Tusk w rewanżu z oficjalną wizytą u króla Premier Donald Tusk będzie namawiał arabskich przedsiębiorców do inwestycji w naszym kraju.
Tak Donald Tusk, szuka gotówki i inwestorów Premier poleciał z biznesmenami do Arabii Saudyjskiej. Liczy na tamtejszych inwestorów.
Tagi: gospodarka polski, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz