Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk z Montim rozpoczęli szczyt. Mowa o kryzysie euro

0
Podziel się:

Polski premier pojechał do Włoch. Będzie rozmawiał o kryzysie, ale i o piłkarskich mistrzostwach Europy.

Tusk z Montim rozpoczęli szczyt. Mowa o kryzysie euro
(PAP/EPA)

Od spotkania premierów Polski i Włoch, Donalda Tuska i Mario Montiego, rozpoczął się w Rzymie drugi polsko-włoski szczyt międzyrządowy, który zdominują kwestie UE oraz dwustronnej współpracy.

Polski premier będzie rozmawiał z szefem włoskiego rządu m.in. o współpracy handlowej i inwestycyjnej, sytuacji w strefie euro oraz rozpoczynających się za 10 dni piłkarskich mistrzostwach Europy, Euro 2012.

W międzyrządowych konsultacjach biorą udział ministrowie: obrony narodowej - Tomasz Siemoniak, spraw zagranicznych - Radosław Sikorski, kultury - Bogdan Zdrojewski, rolnictwa - Marek Sawicki i transportu - Sławomir Nowak. W trakcie dwustronnych spotkań szefowie resortów poruszą ze swoimi włoskimi odpowiednikami najważniejsze kwestie w obszarach działań swoich ministerstw.

Wspólna konferencja prasowa premierów Polski i Włoch zaplanowana jest na godz. 14.

Tusk i Monti w połowie stycznia zapowiedzieli na 29 maja szczyt międzyrządowy we włoskiej stolicy. Szef polskiego rządu mówił wówczas w Wiecznym Mieście, że doskonała współpraca polsko-włoska i zbieżność stanowisk w kluczowych kwestiach dotyczących Europy i kryzysu może stanowić istotne uzupełnienie francusko-niemieckiej osi, jaka wytworzyła się w UE. Tusk zapewniał także, że polsko-włoska przyjaźń nie jest politycznym sloganem, ale rzeczywistością.

Z kolei włoski premier w połowie stycznia ocenił, że w ostatnich latach umocniła się polsko-włoska współpraca. Wskazywał, że priorytetem Polski i Włoch jest dążenie do wzrostu gospodarczego, którego - według niego - nie można tracić z oczu, przy rozwiązywaniu kryzysu finansowego.

Czytaj więcej o działaniach premiera Montiego
Koniec kryzysu? "Przed nami lata walki" Premier Włoch naradzał się z kanclerz Niemiec. _ Nie można już się zrelaksować _.
Wszyscy ważni widzą w nim nadzieję dla Włoch Włochy są krajem eurolandu najbardziej narażonym na zarażenie się greckim wirusem.
Premier Włoch ośmiesza dziennikarzy Prawicowa gazeta zażądała wyjaśnień, czy Mario Monti posiada nieuwzględniony w deklaracji majątkowej dom w Szwajcarii. Jego riposta wywołała rozbawienie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)