Notowania

atom
13.07.2011 11:00

Twierdzą, że znaleźli alternatywę dla atomu

Greenpeace pokazuje sposób na pozbycie się elektrowni atomowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, Greenpeace stara się przekonać ludzi, że energia wiatrowa jest bezpieczniejsza od jądrowej. To nie wszystko, eksperci związani z organizacją wyliczyli także, że wiatraki są tańsze. Działacze organizacji ekologicznej przekonują, że lobbiści atomowi manipulują danymi. *

Greenpeace twierdzi, że oficjalne doniesienia mówiące o liczbie ofiar katastrof atomowych są zaniżane. Działacze przekonują, że wbrew temu, co mówi ONZ, na skutek katastrofy w Czarnobylu zmarło nie 4 a 90 tysięcy ludzi.

- _ Liczba poszkodowanych w tego typu katastrofach przyrasta z każdym kolejnym rokiem. Ofiarami awarii nie można nazywać jedynie tych, którzy zginęli na skutek bezpośredniego napromieniowania _ - mówi Iwo Łoś, koordynator raportu Morski wiatr kontra atom. - _ Ta prawda dotyczy też tego, co niedawno wydarzyło się w Fukushimie. Greenpeace znalazł poza strefą skażenia napromieniowane warzywa. Ludzie je jedli. Część z nich zapewne odczuje to na zdrowiu _ - mówi działacz.

Morskie farmy wiatrowe zamiast atomu

Organizacja przekonuje, że niepotrzebnie skazujemy się na sąsiedztwo elektrowni atomowych. Jej członkowie uważają, że najważniejszy argument w rękach zwolenników tej technologii - czyli niska cena energii - jest fałszywy.

Eksperci Instytutu Energii Odnawialnej, którzy na zlecenie Greenpeace przygotowali raport, twierdzą, że megawatogodzina energii elektrycznej pochodzącej z morskich elektrowni wiatrowych (wiatraki stojące w morzu) jest tańsza niż ta produkowana w elektrowni atomowej. W swoich obliczeniach uwzględniają też koszty budowy obu instalacji.

Źródło: _ Morski wiatr kontra atom _ Greenpeace

Ich teza kłoci się jednak z dotychczasowymi badaniami. Raport sporządzony pod egidą Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - Projected Costs of Generating Electricity - prezentuje inne dane. Według jego autorów, produkcja energii w elektrowniach atomowych jest tańsza we wszystkich badanych państwach należących do OECD.

OECD - atom zdecydowanie tańszy

W tym opracowaniu czytamy, że prąd z elektrowni wiatrowych jest droższy niż z atomowych niezależnie od tego, czy założyć, że inwestor będzie chciał zarobić na inwestycji 5 czy 10 procent (takie, przykładowe pułapy założyli badacze)

Różnice w kosztach produkcji energii (w dolarach na megawatogodziny)*
Rodzaj energii Atom Wiatr
Zyski inwestora 5 proc. 10 proc. 5 proc. 10 proc.
Niemcy 49,97 82,64 105,81 142,96
Czechy 69,74 115,06 145,85 219,18
Francja 56,42 92,38 90,2 121,57
Holandia 62,76 105,06 85,52 122,04
USA 48,73 77,39 48,39 70,47
Rosja 43,49 68,15 63,39 89,60

Źródło: Projected Costs of Generating Electric ity 2010 OECD

  • Z uwzględnieniem kosztów budowy elektrowni i obsługi odpadów

Greenpeace kwestionuje te badania. Uważa, że założenia przyjęto z zamiarem udowodnienia wyższości technologii jądrowej. Iwo Łoś przekonuje, że tam gdzie mogą autorzy korzystają z danych Massachusetts Institute of Technology z roku 2003, a nie 2009 (dwie daty powstania opracowań instytutu). Działacz Greenpeace twierdzi, że między tymi latami koszty produkcji elektrowni atomowych wzrosły o 100 procent.

Na drugiej stronie czytaj, co na to eksperci od atomu

- _ To zastanawiające, że autorzy skłaniali się do korzystania z wcześniejszych danych, choć ich raport jest z roku 2010 _ - mówi Iwo Łoś. -_ Co więcej, publikacje źródłowe dotyczące energii wiatrowej autorzy dobierają dość swobodnie _ - dodaje.

Według niego, właśnie stąd wynikają rozbieżności pomiędzy oboma raportami. Tomasz Chmal, ekspert w dziedzinie energetyki z Instytutu Sobieskiego, zgadza się z nim, że różnice w wyliczeniach po obu stronach sporu mają podłoże metodologiczne. On jednak zdziwiony jest wyliczeniami z raportu Greenpeace.

Sprawę wyjaśnia wolny rynek?

- _ To, że elektrownie atomowe są tańsze od wiatrowych, to prawda powszechnie znana _ - przekonuje ekspert z Instytutu Sobieskiego. - _ Dodatkowo trzeba dbać, by miały one zastępcze źródła energii, no bo co, gdy wiatr przestaje wiać. Musi stać obok jakaś elektrownia na przykład węglowa, by w takich sytuacjach utrzymywać dostawy _.

Chmal twierdzi, że jeśli autorzy raportu Greenpeace odliczyli od kosztów dotacje rządowe, a nie wliczyli kosztów budowy elektrowni zastępczych. W ten sposób cena za megawatogodzinę mogła spaść do poziomu elektrowni atomowej.

- _ Nie uwzględnialiśmy subsydiów _ - odpowiada mu Iwo Łoś. - _ A sprawę elektrowni zastępczej rozwiązaliśmy w naszych obliczeniach inaczej. Porównywaliśmy morską elektrownię wiatrową o mocy 5,7 megawata z 3-megawatową elektrownią jądrową. Oznacza to, że nawet przy poważnym osłabieniu wiatru i nawet dwukrotnym spadku mocy dalej obsługiwałaby ona swoich dostawców _ - dodaje.

Tomasz Chmal twierdzi mimo wszystko, że wiatraki nie zastąpią reaktorów. Dla niego wszelkie badania najlepiej weryfikuje wolny rynek. - _ Jeśli nie ma firm, które gotowe są stawiać wiatraki bez subsydiów, to oznacza, że ich budowa jest mniej opłacalna niż atomówek. Nie wierzę w żadne teorie spiskowe, że to wielkie lobby atomowe spycha na całym świecie wiatraki na margines. Sprawa jest prosta, budujemy to, co nam się bardziej opłaca - dodaje . _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t75450.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/japonczycy;maja;dosc;chca;kraju;bez;atomu,148,0,853652.html) Japończycy mają dość. Chcą kraju bez atomu Energia nuklearna zabezpiecza jedną trzecią zapotrzebowania energetycznego tego kraju, ubogiego w surowce naturalne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t97787.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonia;pluton;w;glebie;w;poblizu;fukushimy,250,0,845818.html) Japonia: Pluton w glebie w pobliżu Fukushimy To pierwsze odnalezione w ziemi próbki radioaktywnego pierwiastka, który wydostał się z elektrowni atomowej po marcowym kataklizmie - informuje agencja Kyodo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t139523.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fukushima;pograzyla;szefa;tepco;odchodzi,50,0,833074.html) Fukushima pogrążyła szefa Tepco. Odchodzi Szef japońskiej firmy zarządzającej uszkodzoną przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrownią atomową Fukushima I, ustąpi ze stanowiska po tym jak firma odnotowała olbrzymie straty związane z kryzysem w tej siłowni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t139313.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonia;skazone;wodorosty;kolo;fukushimy,62,0,828990.html) Japonia: Skażone wodorosty koło Fukushimy Według Greenpeace w wodorostach morskich, zebranych w pobliżu japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I, stwierdzono znacznie podwyższony poziom promieniowania.

_ _

Tagi: atom, elektrownia, wiatrowa, fukushima, greenpeace, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz