Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Tygodnik Powszechny" o niezwykłym opozycjoniście z byłej NRD

0
Podziel się:

"Tygodnik Powszechny" przytacza historię jednego z najbardziej niezwykłych opozycjonistów w historii Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Roland Jahn przez wiele lat swojej działalności nie dał się zastraszyć osławionej wschodnioniemieckiej bezpiece - Stasi. Latami prześladowany, wyrzucony ze studiów, wielokrotnie pobity, więziony w izolatce - pozostał buntownikiem.

"Tygodnik Powszechny" dodaje, że wzorem i nadzieją dla niemieckiego opozycjonisty był polski ruch "Solidarności".

Roland Jahn działał w Jenie, położonym w Turyngii mieście, które w latach 70-tych i 80-tych było głównym ośrodkiem NRD-owskiej opozycji. Po kilku latach Stasi rozbiła to środowisko: większość niepokornych dwudziestoparolatków znalazła się na Zachodzie, wykupiona przez RFN z więzień, do których trafili z wieloletnimi wyrokami.

"Tygodnik Powszechny" dodaje, że władze NRD chciały się także pozbyć Rolanda Jahna. On jednak robił wszystko, żeby zostać. Uważał, że to jego kraj i chciał go zmieniać. W końcu władze sięgnęły po środek ostateczny - skuły go łańcuchami i wbrew jego woli wrzuciły do pociągu jadącego do RFN. Wagon zaryglowano z zewnąterz, aby nie uciekł.

Więcej o historii Rolanda Jahna - w "Tygodniku Powszechnym".

"Tygodnik Powszechny"/kry/dyd

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)