Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fundusze unijne
13.12.2013 06:10

Tyle Polska dostanie na projekty transportowe

263,8 mln euro na transport publiczny w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu - nowy tabor tramwajowy i modernizacja torów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

263,8 mln euro na transport publiczny w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. Nowy tabor tramwajowy i modernizacja torów - poinformował na Twitterze resort rozwoju regionalnego. Taka kwota zostanie skierowana na polskie inwestycje transportowe z unijnego Funduszu Spójności.

Projekty są finansowane w ramach programu operacyjnego _ Infrastruktura i Środowisko _, a dokładnie priorytetu _ transport przyjazny środowisku _. Zapewnią 26,5 milionom pasażerów krószy czas dojazdów i większy komfort podróży.

Na ukończony już projekt we Wrocławiu z unijnej kasy trafi 101 mln euro. Obejmuje on przedłużenie i modernizację istniejącego systemu tramwajowego _ Tramwaj Plus _. Dzięki dofinansowaniu powstały nowe odcinki torów, przystanki, węzły przesiadkowe i trakcje obejmując dzielnice Gaj i Kozanów oraz okolice Stadionu Olimpijskiego. Łączny koszt projektu to 187 mln euro.

61,2 mln euro z Funduszu Spójności zostanie przeznaczone na _ Łódzką Kolej Aglomeracyjną _ i zakup 20 składów kolejowych. Skróci to czas przejazdu między centrum Łodzi a okolicami o 25 proc. Projekt ma być wdrożony do czerwca 2015 r.; jego koszt to 92,3 mln euro.

Inwestycja w Warszawie obejmuje zakup 84 tramwajów niskopodłogowych i modernizację czterech linii tramwajowych. Chodzi o ułatwienia dla niepełnosprawnych pasażerów poprzez dostosowanie wysokości peronów i komunikaty głosowe. Projekt polega też na wybudowaniu ramp podjazdowych i nawierzchni, które ułatwią poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym. Inwestycja ma być zakończona w 2014 r. UE zapewnia finansowanie w wysokości 102,6 mln euro wobec 155 mln euro łącznego kosztu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: fundusze unijne, unia europejska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz