Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ubezpieczyciele zwiększyli zyski. Na czym zarabiają?

0
Podziel się

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała dane za pierwszy kwartał 2012 roku.

Ubezpieczyciele zwiększyli zyski. Na czym zarabiają?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDImYULF

Zysk ubezpieczycieli majątkowych w pierwszym kwartale 2012 r. wzrósł o 80 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a ubezpieczyciele życiowi zarobili o 9,2 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń.

_ Ubezpieczyciele majątkowi zakończyli I kwartał z zyskiem 565 mln zł, o 80 proc. więcej, niż rok wcześniej. Wpływ na tę zmianę miała przede wszystkim poprawa wyników przez duże zakłady ubezpieczeń _ - wyjaśniła PIU w komunikacie.

_ Niewielki wzrost rentowności zanotowali ubezpieczyciele życiowi, których zysk sięgnął 828 mln zł, o 9,2 proc. więcej niż rok wcześniej _ - dodano.

bDImYULH

Zgodnie z danymi zebranymi przez Izbę w pierwszym kwartale tego roku, ubezpieczyciele majątkowi wypłacili klientom ponad 3,26 mld zł, a świadczenia z tytułu ubezpieczeń na życie sięgnęły ponad 5,88 mld zł.

Składka z ubezpieczeń OC sięgnęła niemal 2,15 mld zł, natomiast z autocasco - 1,47 mld zł. Wzrost przychodów z OC wyniósł rok do roku 12,6 proc. W tym samym czasie o 3,6 proc. zwiększyła się liczba ubezpieczonych. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku nastąpił wzrost średniej składki za ubezpieczenie OC.

_ Ma to nadal związek z pełniejszą ochroną poszkodowanych: rosnącymi kosztami szkód osobowych: leczenia, rent, rehabilitacji, czy zadośćuczynień _ - wyjaśnia cytowany w komunikacie prezes zarządu PIU Jan Grzegorz Prądzyński.

Izba poinformowała, że odszkodowania i świadczenia brutto w I kw. 2012 r. wyniosły 1,3 mld zł z tytułu ubezpieczeń OC oraz 922 mln zł z polis autocasco. W komunikacie wskazano, że to kilka procent mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Według PIU nie wynika to z niższych odszkodowań, ale z mniejszej liczby szkód.

bDImYULN

_ W przypadku AC liczba szkód spadła w porównaniu z zeszłym rokiem z 227 tys. do 194 tys., w przypadku OC - z 310 tys. do 279 tys. Powody mniejszej liczby szkód to przede wszystkim: mniej surowa zima i mniejsze opady śniegu, droższe paliwa, co przekłada się na natężenie ruchu, a co za tym idzie, mniejsze prawdopodobieństwo szkody _ - napisano w komunikacie.

_ Można także przypuszczać, że w I kwartale tego roku klienci rzadziej zgłaszali się do ubezpieczycieli z drobnymi szkodami. Zjawisko to dotyczy przede wszystkim ubezpieczeń AC _ - zaznaczono.

Izba wytłumaczyła, że od pewnego czasu ubezpieczyciele mogą - dzięki bazie danych prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - weryfikować prawo do zniżek deklarowanych przez swoich klientów. Niektórym klientom bardziej opłaca się zachowanie zniżki, niż zgłoszenie drobnej szkody.

_ Na rynku majątkowym pozakomunikacyjnym widać dalszy wzrost składek, związanych z polisami od ognia i innych żywiołów, a także pozostałych szkód rzeczowych. Są to polisy związane przede wszystkim z nieruchomościami. Ubezpieczyciele zebrali z ubezpieczeń majątkowych pozakomunikacyjnych około 3,27 mld zł, o ponad 11 proc. więcej niż przed rokiem _ - podała PIU.

bDImYULO

Izba poinformowała, że na rynku polis na życie widoczny był wzrost składki zbieranej z tytułu umów krótkoterminowych i produktów strukturyzowanych, o 13 proc. wzrosła składka w grupie obejmującej polisy powiązane z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (UFK).

_ Ogółem ubezpieczyciele życiowi zebrali w I kw. 2012 r. 9,4 mld zł składek, o ponad 23 proc. więcej niż rok wcześniej. Wypłacili 5,88 mld zł świadczeń niemal tyle samo, co przed rokiem _ - napisano.

Czytaj więcej w Money.pl
Polisy dla kierowców będą jeszcze droższe? Sąd Najwyższy przesądził, jak ubezpieczyciele mają ustalać wysokość odszkodowania. Chodzi o pieniądze, które są wypłacane na naprawę auta po wypadku.
Od dziś nowe zasady w ubezpieczeniach OC Zmiany mają ograniczyć zjawisko pułapki podwójnego ubezpieczenia.
bDImYUMi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)