Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ubój rytualny w polsce
25.06.2014 08:28

Ubój rytualny jest legalny? Związki chcą przekonać ministra rolnictwa

Przewodniczący rolniczego OPZZ twierdzi, że jest kilka ekspertyz według których do wprowadzenia uboju rytualnego ustawa nie jest potrzebna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA)

Związkowcy z rolniczego OPZZ przekonują, że do przywrócenia uboju rytualnego w Polsce nie potrzeba zmian ustawowych, ale wystarczy rozporządzenie ministra rolnictwa. Dziś na ten temat szef związku Sławomir Izdebski ma rozmawiać z ministrem Markiem Sawickim.

Przewodniczący rolniczego OPZZ powiedział, że jest kilka ekspertyz według których do wprowadzenia uboju rytualnego ustawa nie jest potrzebna.

- _ Dyrektywa unijna wyraźnie mówi, że po 2013 roku kraje członkowskie mogą prowadzić ubój rytualny. Dyrektywa jest aktem nadrzędnym w kraju, dlatego ubój jest legalny. Wystarczy podpis ministra, by lekarz weterynarii mógł z czystym sumieniem wydawać pozwolenia i zakłady mięsne wznowiły kontrakty _ - przekonuje Sławomir Izdebski.

Przewodniczący powiedział, że zablokowanie uboju rytualnego spowodowało olbrzymie straty u producentów bydła mięsnego.

- _ Różnica jest taka, że przy uboju rytualnym cena żywca to 9 złotych za kilogram, a przy zwykłym to jest tylko 6 złotych. To są ogromne różnice i potężne pieniądze. Rolnicy pobrali kredyty, biznesplany przygotowane są na konkretny poziom ceny. Dzisiaj, kiedy przychodzi je spłacać a cena jest zdecydowanie niższa, to nikt za to nie odpowiada _ - mówi Izdebski.

Na bieżącym posiedzeniu Sejmu posłowie mają głosować nad odrzuceniem w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt przywracającego ubój rytualny. Podobny projekt rządowy posłowie odrzucili w lipcu ubiegłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Ubój rytualny. PO znów poważnie podzielona Wiele wskazuje na to, że podczas najbliższego głosowania obywatelski projekt w tej sprawie może zostać odrzucony.
Ubój rytualny z powrotem w Sejmie Ponad sto dwadzieścia tysięcy podpisów w tej sprawie zebrała Krajowa Rada Izb Rolniczych. Obrońcy praw zwierząt zapowiadają protest przed Sejmem.
Sprawa uboju rytualnego wróci do Sejmu Krajowa Rada Izb Rolniczych zebrała wymaganych sto tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zezwalającym na taki ubój w Polsce.
Tagi: ubój rytualny w polsce, ubój rytualny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz