Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE: Barroso apeluje o utrzymanie socjalnej Europy

0
Podziel się:

Przewodniczący zaapelował dzisiaj o utrzymanie w
przyszłym wieloletnim budżecie UE środków na pomoc socjalną,

UE: Barroso apeluje o utrzymanie socjalnej Europy
(ec.europa.eu)

Przewodniczący KE Jose Barroso zaapelował dziś o utrzymanie w przyszłym wieloletnim budżecie UE środków na pomoc socjalną, m.in. żywnościową, i wsparcie masowo zwalnianych pracowników. Dodał, że jest zaniepokojony postulowanymi przez kraje UE cięciami.

_ - Muszę przyznać, że jestem szczerze zawiedziony kierunkiem, w którym zmierzają obecne negocjacje budżetowe. Uważam, że odpowiedzialność społeczna spoczywa na barkach krajów, ale nie wyobrażam sobie, żeby zabrakło wymiaru socjalnego na poziomie europejskim _ - powiedział Barroso podczas konferencji _ Jobs for Europe _ w Brukseli.

Przewodniczący Komisji Europejskiej wyraził zawód, że niektórzy płatnicy netto do budżetu UE proponują likwidację Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Wspierani są z niego pracownicy masowo zwalniani z powodu zmian globalizacyjnych, np. przenoszenia produkcji z UE do Chin.

Komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor pytany przez PAP o EFG podczas konferencji przyznał, że są kraje, które są niechętne przedłużeniu działalności funduszu w ramach przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020.

_ - Stale rozmawiamy z tymi krajami, to nie jest większość, ale są kraje, które z różnych powodów mają opory _ - powiedział Andor. _ Jako Komisja przekonujemy, że ten instrument jest potrzebny po 2013 r. Globalizacja będzie nadal miała miejsce, kapitał będzie nadal uciekać z Europy, musimy wspierać ludzi, którzy cierpią z tego tytułu _ - dodał.

Barroso w wystąpieniu odniósł się też do kwestionowanego przez niektóre kraje unijnego programu pomocy żywnościowej dla najuboższych.

_ - Obserwowaliśmy w przeszłości sytuacje, gdy niektóre kraje atakowały podstawowe zasady solidarności i kwestionowały program pomocy (żywnościowej) dla najuboższych, który dziesiątki lat temu utworzyła KE _ - mówił szef KE. Dodał, że kraje te _ zdają się zapominać, że są w Europie ludzie, którzy nie mają wystarczająco jedzenia, że są nagłe sytuacje w krajach członkowskich _.

Barroso odniósł się w ten sposób też do innego problematycznego funduszu - Funduszu Solidarności, z którego wspierane są kraje UE dotknięte kataklizmami, np. powodziami. Fundusz ten z założenia jest finansowany z tzw. składek na żądanie, czyli kraje członkowskie wpłacają do niego składki, gdy pojawia się prośba o wsparcie. Jednak w przeszłości kraje odmawiały składek, głównie Wielka Brytania.

Zgodnie z propozycją KE nowy budżet na lata 2014-20 opiewałby na 988 mld euro. Płatnicy netto, w tym Niemcy, Holandia, Wielka Brytania i Austria, mówią o cięciach rzędu 100-150 mld euro w stosunku do propozycji KE.

Czytaj więcej w Money.pl
UE nie będzie stać na regulowanie płatności? Jose Barroso jest bardzo niezadowolony z przyjętego przez rządy stanowiska w sprawie budżetu UE na 2013 r.
KE tonie w zaległych fakturach. 11 mld euro Komisja Europejska przyjęła propozycje budżetu UE na 2013 rok, zakładając wzrost wydatków o 6, 8 proc. - czyli o prawie 9 mld euro.
Politycy rozkładają ręce. A bezrobocie rośnie Szefowie unijnych instytucji nakreślili ponury obraz sytuacji na rynku pracy we Wspólnocie. Zaapelowali do państw członkowskich o zdecydowane działania w walce z rosnącym bezrobociem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)