Notowania

sankcje wobec iranu
01.12.2011 17:32

UE nakłada nowe sankcje na Syrię i Iran

Restrykcje wobec Iranu są częścią nacisków na Teheran, by zarzucił swój program nuklearny, a wobec Syrii by władze zaprzestały tłumienia protestów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej nałożyli dzisiaj w Brukseli nowe sankcje na przedstawicieli Syrii i firmy z tego kraju, w odpowiedzi na tłumienie przez władze w Damaszku protestów przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

Nowe sankcje dotyczą 12 osób i 11 firm syryjskich. Pełna ich lista będzie ogłoszona nie wcześniej niż w piątek, ale agencja Reutera podaje, że ma znaleźć się na niej państwowy koncern naftowy General Petroleum Corporation.

Przedstawiciele UE oznajmili, że tłumienie antyrządowych demonstracji _ grozi Syrii wejściem na bardzo niebezpieczną drogę przemocy, walk religijnych i militaryzacji _.

Zainspirowane arabską wiosną prodemokratyczne i antyprezydenckie demonstracje w Syrii trwają nieprzerwanie od 18 marca. Według ogłoszonych dzisiaj ocen ONZ, tłumienie demonstracji przez reżim Asada pociągnęło za sobą już ponad 4 tys. ofiar śmiertelnych. Natomiast syryjskie władze twierdzą, że zbrojne gangi _ terrorystyczne _ zabiły już 1,1 tys. policjantów i żołnierzy.

ZOBACZ SYTUACJE W IRANIE (ANG):

Ministrowie krajów UE ustalili, że rozważą nałożenie sankcji na sektor energetyczny w Iranie, by zwiększyć presję na Teheran w sprawie jego programu nuklearnego. Chodzi o _ sankcje ostrzejsze i bez precedensu w sektorze finansowym i naftowym _ Iranu - oświadczył szef MSZ Francji Alain Juppe. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta do stycznia, kiedy odbędzie się kolejne spotkanie ministrów.

Jednocześnie UE dodała dzisiaj 143 firmy i 37 osób do listy przedstawicieli Iranu objętych zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów. Restrykcje wobec Iranu są częścią nacisków na Teheran, by zarzucił swój program nuklearny.

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przedstawił dowody, że irański program nuklearny służy nie tylko celom cywilnym. W reakcji na raport USA nałożyły sankcje na przemysł petrochemiczny i sektor finansowy Iranu; podobne sankcje wprowadziły Wielka Brytania i Kanada.

Czytaj więcej o sytuacji na Bliskim Wschodzie Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/panstwa;unii;nie;chca;zakazu;importu;iranskiej;ropy,136,0,977800.html) Tej sankcji nie będzie. Ropa ważniejsza Forsowany przez Paryż plan włączenia do sankcji ekonomicznych nakładanych na Teheran zakazu importu irańskiej ropy trafił na opór w niektórych stolicach UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t134232.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/iran;ukaral;wielka;brytanie;za;sankcje,14,0,977422.html) Iran ukarał Wielką Brytanię za sankcje Irańska Rada Strażników Rewolucji zatwierdziła decyzję parlamentu o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych łączących ten kraj z Wielką Brytanią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t190321.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/syria;stanie;sie;polem;walki;o;dominacje;na;bliskim;wschodzie,29,0,976925.html) Rozpoczyna się walka o wpływy w tym kraju Kryzys polityczny w Syrii utrudnia starania Iranu o budowanie regionalnej hegemonii.
Tagi: sankcje wobec iranu, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz