Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE nie przedłużyła embarga ws. Syrii

0
Podziel się:

Unia Europejska nie przedłużyła swojego embarga na dostawy broni do Syrii.

UE nie przedłużyła embarga ws. Syrii
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)

Prezydent Rosji Władimir Putin w imieniu swojego kraju wyraził rozczarowanie z powodu decyzji Uni Europejskiej.* *Przekazał zarazem, że strona rosyjska nie wykonała jeszcze kontaktu na dostawę do tego kraju rakietowego systemu przeciwlotniczego i przeciwbalistycznego S-300.

Sytuacja wokół ogarniętej wojną domową Syrii, w tym kwestia dostaw broni dla stron konfliktu, była jednym z głównych tematów dwudniowego szczytu Unia Europejska-Rosja, który we wtorek zakończył się w Jekaterynburgu na Uralu. Dyskusja nie doprowadziła do zasadniczego zbliżenia stanowisk.

Ze strony unijnej w szczycie uczestniczyli: szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

FR reprezentowali również ministrowie: spraw zagranicznych - Siergiej Ławrow, sprawiedliwości - Aleksandr Konowałow, energetyki - Aleksandr Nowak i rozwoju gospodarczego - Andriej Biełousow.

- _ Z naszej strony zostało podkreślone, że wszelkie próby wpłynięcia na sytuację przy użyciu siły, przez bezpośrednią interwencję wojskową są skazane na fiasko i nieuchronnie będą miały ciężkie konsekwencje humanitarne _ - oświadczył Putin na konferencji prasowej po rozmowach z przywódcami UE.

Z kolei Van Rompuy oznajmił, że odtąd wszelkie decyzje dotyczące dostaw broni do Syrii będą podejmowane przez zainteresowane kraje Unii Europejskiej. _ Nie przedłużyliśmy zbiorowego embarga na dostawy broni (do Syrii). Oznacza to, że każdy kraj będzie samodzielnie decydować, czy dostarczać, czy nie dostarczać. Wielu członków (UE) postanowiło na razie nie dostarczać, by dać procesowi negocjacyjnemu szansę na sukces _ - wskazał.

Szef Rady Europejskiej zaznaczył, że w UE panuje przekonanie, iż kryzys syryjski może zostać uregulowany tylko metodami politycznymi. - _ Unia Europejska jest przekonana, że nie ma alternatywy dla politycznego rozwiązania kryzysu _ - powiedział. Oświadczył też, że UE popiera inicjatywę Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych dotyczącą zwołania międzynarodowej konferencji pokojowej w sprawie Syrii.

Nie przedłużając w zeszłym tygodniu embarga na dostawy broni dla opozycji w Syrii, ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej jednocześnie zobowiązali się, że nie będą one eksportować broni do tego kraju jeszcze co najmniej przez najbliższe dwa miesiące, by dać szansę konferencji pokojowej.

Putin wyraził nadzieję, że państwa UE jednak odstąpią od dostaw broni do Syrii. Przypomniał, że z inicjatywy Wielkiej Brytanii na forum ONZ uzgodniono międzynarodowy układ, którego strony zobowiążą się do niedostarczania broni formacjom nierządowym. - _ Wychodzimy z założenia, że wszyscy członkowie organizacji przystąpią do niego i już od dzisiaj zaczną kierować się zasadami zaproponowanymi przez naszych brytyjskich kolegów _ - skonstatował.

Indagowany o dostawę S-300 do Syrii, prezydent Rosji przyznał, że jest to _ poważna broń _. - _ Nie chcemy naruszać równowagi sił w regionie. Kontrakt podpisano kilka lat temu. Na razie nie został zrealizowany _ - oświadczył.

Liderzy Rosji i UE byli także pytani o wydarzenia w Turcji. Putin wyraził nadzieję, że _ władzom Turcji w dialogu z opozycją i społeczeństwem obywatelskim uda się znaleźć rozwiązania trudnych problemów poruszanych obecnie na ulicach oraz że akcje protestacyjne przybiorą konstruktywną formę i że ludzie będą się wzajemnie słyszeć _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/188/264892.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szczyt;w;brukseli;wraca;spor;o;zniesienie;embarga;na;bron;dla;syrii,224,0,1269984.html) *Unia zniesie embargo na broń dla Syrii? * -_ Potwierdziliśmy pełne zaangażowanie Unii Europejskiej w międzynarodowe wysiłki, aby położyć kres przemocy w tym kraju _ - powiedział Rompuy.

Natomiast Van Rompuy zauważył, że nie chciałby komentować sytuacji wewnętrznej w Turcji, czyli w kraju, który - jak podkreślił - zabiega o członkostwo w UE. _ Jestem przekonany, że rząd Turcji jest wystarczająco kompetentny, by rozwiązać wszystkie problemy _ - dodał.

Wiele uwagi przywódcy Rosji i UE poświęcili postępowi prac nad nowym porozumieniem o partnerstwie i współpracy (PCA II), które ma zastąpić podobną umowę z 1994 roku. Putin przekazał, że _ obie strony są zainteresowane, aby negocjacje w tej sprawie zakończyć w maksymalnie krótkim terminie _. _ Powinniśmy słyszeć się wzajemnie, uwzględniać interesy partnera, współpracować _ - podkreślił rosyjski prezydent.

Rosja i UE rozpoczęły negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy (PCA II) w 2008 roku. Ma ona zapewnić podstawę prawną czterem priorytetowym obszarom współpracy FR i UE. Te cztery wspólne obszary to: gospodarka; wolność, bezpieczeństwo wewnętrzne i wymiar sprawiedliwości; bezpieczeństwo zewnętrzne; badania naukowe i edukacja.

Podczas marcowych konsultacji rządu Rosji i Komisji Europejskiej w Moskwie Barroso oświadczył, że miałoby symboliczne znaczenie, gdyby stronom udało się podpisać nowe porozumienie w 2014 roku, w 20. rocznicę zawarcia poprzedniej.

Liderzy Rosji i UE omówili również stan gospodarki światowej, sytuację gospodarczą w Unii Europejskiej i FR, przygotowania do zbliżającego się szczytu G8 w Irlandii Północnej i wrześniowego G20 w Petersburgu, problemy dwustronnego handlu w kontekście przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), kwestie współpracy w różnych sferach, w tym energetycznej i transportowej, oraz uproszczenia przepisów wizowych, a następnie całkowitego zniesienia wiz w ruchu osobowym.

Szef Komisji Europejskiej poinformował, że strony są już bliskie podpisania zmodyfikowanej umowy o uproszczeniu rygorów wizowych. Według Barroso do uzgodnienia pozostało już tylko kilka kwestii technicznych.

W Jekaterynburgu dyskutowano także o sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, programie jądrowym Iranu, sytuacji na Półwyspie Koreańskim, jak też o konfliktach w Naddniestrzu, Górskim Karabachu, Gruzji i Azji Środkowej. Strona unijna poruszyła temat demokracji, praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego w Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Sankcje wobec Syrii wygasną? To możliwe Brak porozumienia będzie oznaczać, że sankcje wobec Syrii wygasną o północy 31 maja.
Ukraina się wystraszyła. Putin jednak górą Janukowycz powiedział Putinowi, że Ukraina jest gotowa do powołania wspólnego z Rosją konsorcjum ds. transportu gazu.
Co dalej z Syrią? Putin uzgodni z Kerrym Prezydent Rosji spotka się w tej sprawie w Moskwie z amerykańskim sekretarzem obrony.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)