Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE nie wyklucza emicji euroobligacji

0
Podziel się:

KE nie wyklucza też, że zaproponuje szybsze wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, nawet od 2014 roku.

UE nie wyklucza emicji euroobligacji
(jepoirrier/CC/Flickr)

Komisja Europejska przyznała, że jedną z opcji euroobligacji, jaką przedstawi jesienią, mogą być euroobligacje sześciu najwyżej notowanych krajów UE. KE nie wyklucza też, że zaproponuje szybsze wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, nawet od r. 2014.

Takie euroobligacje, zarezerwowane dla najwyżej - czyli _ potrójnym A _ - notowanych przez agencje ratingowe sześciu krajów strefy euro, popiera wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, luksemburska komisarz Viviane Reding.

_ - Proponuję, by wszystkie kraje strefy euro z oceną AAA+, czyli Francja, Niemcy, Luksemburg, Austria, Holandia i Finlandia, połączyły swe rynki obligacji _ - powiedziała Reding w wywiadzie opublikowanym w piątek przez niemiecki dziennik _ Hannoversche Allgemeine Zeitung _. Wyjaśniła, że USA - mimo także trudnej sytuacji - nie mają problemów ze swoimi obligacjami, ponieważ są dużym rynkiem.

Rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde przyznała na codziennym briefingu, że ta propozycja jest jedną z opcji rozważanych przez Komisję Europejską. Powtórzyła też, że KE jeszcze jesienią przedstawi różne opcje emisji euroobligacji.

_ - Komisja Europejska wkrótce przedstawi opcje dotyczące euroobligacji _ - oświadczył tydzień temu w Parlamencie Europejskim szef KE Jose Barroso. Dodał, że _ niektóre z tych opcji będą mogły być wdrożone w ramach traktatu, a niektóre będą wymagały zmiany traktatu _.

Dziś Komisja Europejska dała też do zrozumienia, że zaproponuje w październiku wcześniejsze niż pierwotnie planowano wprowadzenie w życie podatku od transakcji finansowych. Rzecznik KE David Boublil pytany o rok 2014 powiedział: _ To nie jest dokładna data, ale szacunek jest właściwy _. Dotychczas KE planowała, że podatek od transakcji finansowych wejdzie w życie w 2018 roku.

Propozycja - jak informowano w sierpniu - ma dotyczyć całej UE, a nie tylko strefy euro. Podatek ma być niski - od 0,01 do 0,1 proc. w zależności od rodzaju transakcji - i byłby stosowany na szeroką skalę. Pomysł polega na tym, by część z zysków z tego podatku trafiała do budżetu UE (jako tzw. nowe źródła dochodu)
, a nie tylko do budżetów narodowych.

Propozycja KE zostanie przedstawiona przed zaplanowanym na początek listopada szczytem G20 w Cannes, by pokazać przykład i zachęcić innych - a zwłaszcza USA - do pójścia w ślady UE. Ale KE podkreśla, że chce, by jej propozycja została przyjęta, nawet jeśli inne gospodarki z G20 nie zgodzą się na wdrożenie tego podatku w skali globalnej. _ Ocena wpływu, jaką przeprowadzamy przed każdą propozycją legislacyjną (tzw. impact assessment), dowodzi, że ten podatek będzie dobrym rozwiązaniem nawet tylko dla UE _ - powiedziała PAP rzeczniczka KE w sierpniu.

Problemem są jednak podziały także w samej UE - od dawna przeciwko takiemu podatkowi publicznie protestuje Wielka Brytania, w obawie, że najbardziej dotknie on londyńskie City.

Czytaj więcej o kryzysie strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t110736.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;w;brukseli;rozmawia;o;kryzysie;w;unii,218,0,907482.html) Tusk chce sześciopaku. Poleciał do Brukseli Premier Donald Tusk spotka się dziś z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/minister;finansow;niemiec;chce;nowego;traktatu;ue,173,0,902061.html) Niemcy chcą końca Lizbony? Winny kryzys Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble uważa, że w obliczu kryzysu w strefie euro potrzebna jest daleko idąca reforma UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t37824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;euro;rzad;gospodarczy;ue;to;za;malo,61,0,892477.html) Stany Zjednoczone Europy szansą na ratunek? Zdaniem lidera liberałów z PE nie ma szans na ratunek strefy euro bez spełnienia jednego warunku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)