Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

UE traci miejsce lidera technologicznego

0
Podziel się:

W segmencie zaawansowanych technologii chiński eksport osłabia pozycje UE, USA i Japonii.

UE traci miejsce lidera technologicznego
(PAP/Wojciech Szabelski)

Unia Europejska traci miejsce lidera w segmencie zaawansowanych technologii, zaś Chiny rosną w siłę - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Z 18,5 procentami udziału w rynku, Unia Europejska wciąż jest czołowym światowym eksporterem w segmencie zaawansowanych technologii, wyprzedzając USA i Japonię. Z kolei udział UE w światowym handlu wynosi 19,5 proc.

_ - To kiepski wynik, poniżej naszych możliwości. Zważywszy na nasz poziom rozwoju, segment zaawansowanych technologii powinien być naszą domeną _ - przyznaje przedstawiciel Komisji Europejskiej. - _ Tym bardziej, że to on w przyszłości będzie decydował o konkurencyjności europejskiej gospodarki. _ZOBACZ TAKŻE:

- _ Z Chinami będziemy mogli konkurować tylko technologią, a nie kosztami produkcji _- powiedział proszący o anonimowość przedstawiciel KE, prezentując raport.

Chiny najszybciej nadrabiają opóźnienie w dziedzinie nowych technologii - w latach 1995-2005 ich udział zwiększył się z ok. 3,5 do 16 procent. Choć KE zaznacza, że statystyki fałszują rzeczywisty obraz, bowiem w znacznej mierze chodzi po prostu o urządzenia składane w Chinach z części wyprodukowanych gdzie indziej.

Nie zmienia to faktu, że udział UE w segmencie zaawansowanych technologii maleje szybciej, niż w całym rynku: o 2,4 pkt. proc. w porównaniu z 1,3 pkt. proc. Marnym pocieszeniem jest, że USA i Japonia tracą jeszcze bardziej, by zrobić miejsce Chinom - odpowiednio o 6 i 8 pkt. procentowych.

Mimo tego negatywnego trendu, UE wciąż dobrze sobie radzi w segmencie _ up-market _, czyli towarów i usług najwyższej klasy. Ich wysoka cena wynika np. z jakości, marki, wzornictwa, materiału czy powiązanych usług. Częściowo ten dział pokrywa się z segmentem najnowszych technologii, ale obejmuje także np. samoloty czy zaawansowane maszyny albo dobra luksusowe jak perfumy, konfekcja od wielkich projektantów, alkohole, delikatesowe produkty spożywcze czy drogie auta. W tym segmencie, udział UE w światowym rynku wynosi 30 proc. i ma nieznaczną tendencję wzrostu. To w sumie połowa unijnego eksportu. Najwięksi konkurenci UE: USA i Japonia, pozostają w tyle z malejącym udziałem w rynku wynoszącym po ok. 14 procent.

KE napisała w raporcie, że jeśli Europa wciąż będzie potrafiła drogo sprzedawać na świecie swoje najlepsze produkty utrzyma wysoki poziom ochrony społecznej, zatrudnienia i płac - czyli tzw. europejski model socjalny. Szanse na to są, bo - zdaniem eksperta - ten specyficzny rynek będzie mniej dotknięty obecnym kryzysem finansowym niż inne.

Jedną z najbardziej niepokojących konkluzji raportu jest to, że UE traci udziały w rynkach krajów rozwijających się, które dobrze rokują na przyszłość: Rosji, Chinach, Indiach i Brazylii. - _ To sytuacja daleka od ideału _ - przyznał przedstawiciel KE.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)