Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
16.09.2006 08:08

UE walczy z Chinami o cła na części do aut

Unia Europejska wystąpiła w piątek do Światowej Organizacji Handlu z wnioskiem o podjęcie działań w trwającym od miesięcy sporze z Chinami w kwestii chińskiego rynku części samochodowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Adam Hawałej)

*Unia Europejska wystąpiła w piątek do Światowej Organizacji Handlu (WTO) z wnioskiem o podjęcie działań w trwającym od miesięcy sporze z Chinami w kwestii chińskiego rynku części samochodowych. *

Identyczne wnioski złożyły w WTO w kilka godzin później także Stany Zjednoczone i Kanada.

Jak podaje agencja Associated Press, po raz pierwszy kraje zachodnie jednym głosem wystąpiły o zbadanie przez WTO sporu handlowego z Chinami, które nakładają na samochodowe części zamienne takie same cła jak na gotowe pojazdy.

W negocjacjach, prowadzonych z zainteresowanymi stronami, Chiny argumentują, iż taki system jest zgodny z regułami WTO. Wysokie cła na części mają przeciwdziałać tańszemu importowi elementów, z których byłyby składane samochody.

"Podejmowaliśmy bezskutecznie wiele działań - dziś nie mamy innego wyboru jak wystąpić do WTO" - powiedział komisarz EU ds. handlu Peter Mandelson, informując o unijnym wniosku.

UE jest obecnie największym partnerem handlowym Chin - wartość wymiany w pierwszej połowie obecnego roku wzrosła o 29 proc. i wyniosła w sumie 121 mld dolarów. Deficyt UE w handlu z Chinami rośnie co roku o obecnie szacowany jest na ponad 128 mld dol. Według danych unijnych, UE eksportuje do Chin rocznie części samochodowe o wartości 4 mld dol.

Tagi: ue, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz