Notowania

podatek miedziowy
29.12.2011 19:23

Ujawnia, ile KGHM może stracić na nowym podatku

Pawlak: Nie powinien doprowadzać firmy do ruiny. Potrzebne jest lepsze rozwiązanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

*30 proc. zysków KGHM za 2010 r. zabrałby podatek od kopalin, który zapowiedział premier w expose - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak. W jego ocenie przygotowywany podatek nie powinien _ zabijać _ firm. Resort finansów nie komentuje opinii Pawlaka.*

_ - W tym zakresie potrzebne będzie rozwiązanie, które uwzględnia życiowe realia _ - powiedział wicepremier, minister gospodarki.

_ - Z jednej strony podatek ma sens i uzasadnienie z punktu widzenia podzielenia się profitami z eksploatacji bogactwa naturalnego _ - powiedział Pawlak. Nie powinien jednak doprowadzać firmy do ruiny - przekonywał.

_ - Niewątpliwie potrzebne jest rozwiązanie bardziej dopasowane do sytuacji. KGHM płaci 19 proc. podatku od zysku; gdyby dołożyć do tego ok. 30 proc. podatku od kopalin, plus wypłatę dywidendy, to praktycznie zysk tej firmy byłby zerowy. Oznaczałoby to, że nie ma z czego finansować działalności odtworzeniowej, modernizacyjnej i inwestycji _ - przypomniał.

_ - Tak byłoby w czasie dobrej koniunktury, a trzeba się liczyć z tym, że sytuacja może się pogorszyć _ - zaznaczył.

Kurs akcji miedziowego giganta

Na początku grudnia resort finansów opublikował projekt ustawy o podatku od kopalin. Gdy średnia cena miedzi nie przekracza 13 tys. zł za tonę, stawka podatku wynosi 130 zł za tonę - zakłada resort. Podatek ma rosnąć, aż do maksymalnej stawki 32 tys. zł za tonę, gdy cena miedzi przekroczy pułap 52 tys. zł za tonę. Projekt podaje też sposób obliczania stawek dla srebra.

_ W przyjętym schemacie prowadzi to do paradoksalnej sytuacji. Ze wstępnego przeliczenia wynika, że przyjęta w tej propozycji progresja podatkowa - rosną ceny miedzi, rośnie podatek - prowadziłaby do sytuacji, że wraz ze wzrostem cen sprzedawanej przez KGHM miedzi zyski firmy by spadały _ - powiedział Pawlak.

_ - Gdyby ten podatek już podczas expose był zapowiedziany bardziej precyzyjnie, to byłoby mniej niepokojów, mniej wahań kursu akcji KGHM. Teraz trzeba go dobrze przygotować, aby dawał korzyści dla państwa, ale nie zabijał KGHM _ - mówił.

Resort finansów nie komentuje opinii Pawlaka. _ Do Ministerstwa Finansów nie wpłynęły jeszcze uwagi Ministra Gospodarki do projektu ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z pismem MG możliwe będzie przedstawienie stanowiska MF _ - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Resort szacuje, że w proponowanej formie podatek od kopalin przyniósłby rocznie 2,2 mld zł. Ministerstwo Finansów chciałoby wprowadzić podatek od 1 kwietnia 2012 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t46455.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/projekt;ustawy;o;podatku;od;kopalin;w;ciagu;2;tygodniu;trafi;do;rm,158,0,995486.html) Projekt ustawy o podatku od kopalin w ciągu 2 tygodniu trafi do RM Projekt ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin w ciągu najbliższych dwóch tygodni trafi na komitet Rady Ministrów, a później na posiedzenie rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/prezes;kghm;straci;stanowisko,145,0,993681.html) Kolejny prezes straci posadę? To już trzeci Herbert Wirth miał zostać odwołany już w ubiegłym tygodniu - pisze Puls Biznesu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t74824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/analitycy;obnizaja;ceny;docelowe;dla;akcji;kghm,196,0,991428.html) Analitycy obniżają ceny docelowe dla akcji KGHM Societe Generale obniżył cenę docelową akcji KGHM o 12 procent do 121,1 złotego.
Tagi: podatek miedziowy, waldemar pawlak, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz