Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ujawniają jak sankcje wobec Iranu odbiją się na Europie

0
Podziel się:

The Independent: Najbardziej zadłużone państwa strefy euro są szczególnie zależne od....

Ujawniają jak sankcje wobec Iranu odbiją się na Europie
(_Skender_ /CC/Flickr)

Najbardziej zadłużone państwa strefy euro są zarazem najbardziej zależne od handlu z Iranem i najboleśniej odczują nowe sankcje, które Unia Europejska w ślad za USA planuje nałożyć na Teheran - twierdzi _ The Independent _.

_ Jeśli sankcje ze strony UE w połączeniu z podobnymi krokami podejmowanymi przez USA nie skłonią Iranu do wstrzymania programu nuklearnego, to wówczas nieuchronnie ze strony Izraela nasili się presja, by dokonać nalotów na Iran _ - zaznacza brytyjska gazeta.

Sankcje USA obejmują embargo na import irańskiej ropy i zakaz prowadzenia transakcji finansowych z irańskim bankiem centralnym i innymi instytucjami finansowymi tego kraju. Restrykcje mają na celu odcięcie Iranu od źródeł przychodu i zmuszenie go do przystąpienia do rozmów w kontrowersyjnego sprawie programu nuklearnego.

Państwa UE kupują ok. 25 proc. ogółu produkcji irańskiej ropy, a jej największymi odbiorcami są najbardziej zadłużone państwa eurostrefy: Grecja, Portugalia i Hiszpania. Kraje te będą musiały płacić więcej za ropę z innych źródeł, a także przestawić swoje rafinerie na inny gatunek ropy. Na obecnym etapie nie ma planów zrekompensowania im dodatkowych kosztów - pisze _ Independent _.

Gazeta wskazuje, iż planowane sankcje mogą nie odnieść pożądanego skutku. Jeśli w ich wyniku ropa zdrożeje, to paradoksalnie sankcje mogą pomóc władzom w Teheranie.

źródło: International Energy Agency

Największym odbiorcą irańskiej ropy są Chiny, które nie zamierzają wycofywać się z umów z Iranem. Inni odbiorcy jak Indie, Japonia i Korea Południowa zasygnalizowały, że nie wstrzymają importu irańskiej ropy dopóki nie zapewnią sobie alternatywnych dostaw z innych źródeł.

Według gazety, zachodnie stolice nalegają na państwa Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), zwłaszcza Arabię Saudyjską, by zwiększyły produkcję. Arabia Saudyjska i Iran konkurują ze sobą o wpływy w Zatoce Perskiej. Iran ostrzegł, że nasilenie produkcji przez arabskich członków OPEC będzie postrzegane jako wrogi akt.

Porozumienie państw UE w sprawie nowych sankcji wobec Iranu ma zapaść na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w poniedziałek 23 stycznia.

O konflikcie z Iranem czytaj w Money.pl
Rząd może obniżyć ceny paliw. Zobacz dlaczego tego nie zrobi Ministerstwo skarbu obiecuje, że będzie się starać zahamować wzrost cen paliw. Czy mu się uda?
Podwyżki na stacjach paliw. Kiedy cena przebije 6 zł za litr Ceny najpopularniejszych paliw skoczą od 10 do 15 groszy na litrze. Prawdziwy szok czeka nas jednak...
Izrael może już tego lata zaatakować Iran Izraelski atak na Iran, według Paryża, może nastąpić już latem tego roku - pisze dziś _ Le Monde _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)