Notowania

ukraina
08.10.2009 15:48

Ukraina chce kupić od Rosjan mniej gazu

Gazprom domaga się realizacji kontraktu i twierdzi, że nie zmniejszy przyszłorocznych dostaw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(OLPP)

*Ukraina ma zamiar zmniejszyć zużycie gazu i w przyszłym roku kupić go od Rosji mniej niż w minionych latach - oświadczyła premier Julia Tymoszenko. *

Szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller oznajmił, że w 2010 roku jego koncern nie zmniejszy wielkości gazu tłoczonego na Ukrainę. _ Niech Ukraina wypełnia swe zobowiązania zawarte w kontraktach. Będzie tak, jak zapisano w kontraktach _ - powiedział Miller.

ZOBACZ TAKŻE: Tymoszenko uspokaja: Nie będzie problemu z gazem
Tymczasem według premier Tymoszenko umowy gazowe między Ukrainą a Rosją są elastyczne i przewidują, że można kupić tego surowca albo 20 procent więcej, albo 20 procent mniej.

_ - W przyszłym roku kupimy o wiele mniej gazu, niż w minionych latach, ponieważ zmniejszamy jego konsumpcję _ - odpowiedziała Millerowi.

Tymoszenko niejednokrotnie mówiła, iż zamiast 33 mld metrów sześciennych gazu, zakupionego od Rosji w roku bieżącym i 52 mld metrów sześciennych, nabytych rok wcześniej, w 2010 roku Ukraina chciałaby importować tylko 25-27 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa.

Szefowa ukraińskiego rządu rozmawiała o tym na początku września w Polsce z rosyjskim premierem Władimirem Putinem. Jak wówczas relacjonowała, ustaliła z nim, iż w związku z kryzysem w ciągu najbliższych dwóch lat Ukraina znacząco zmniejszy nabywane od Rosji ilości błękitnego paliwa.

Tagi: ukraina, gaz, gazpom, dostawy, umowa, tymoszenko, julia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz