Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina chce podnieść ceny gazu o ponad 70 proc.

0
Podziel się:

Minister finansów zapowiedział również podwyżkę cen na ogrzewanie w czerwcu - ma ona wynieść 40 proc.

Ukraina chce podnieść ceny gazu o ponad 70 proc.
(thisisbossi/CC/Flickr)
bEDPgNyt

_ __ Jeśli chodzi o odbiorców gazu - cena dla wszystkich kategorii zostanie podniesiona średnio o 73 proc. _- oznajmił minister finansów Ukrainy Ołeksandr Szłapak. Dodał jednak, że podwyżki będą kontynuowane przez następne 4 lata, przy czym ostatnia nastąpi w 2017 r.

Szłapak zapowiedział również podwyżkę cen na ogrzewanie w czerwcu - ma ona wynieść 40 proc. Wcześniej przedstawiciel państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy zapowiadał, że ceny gazu dla odbiorców indywidualnych zostaną podniesione od 1 maja o ponad 50 proc.

Od wtorku o prawie 30 proc. wzrosły natomiast ceny gazu dla ukraińskich odbiorców przemysłowych, a ponad 64 proc. dla przedsiębiorstw finansowanych z budżetu państwa i budżetów lokalnych. Decyzja ta - jak tłumaczono - jest związana z oczekiwanym wzrostem ceny gazu otrzymywanego przez Naftohaz z Rosji.

bEDPgNyv

Od drugiego kwartału 2014 roku Ukraina ma płacić Gazpromowi 385,5 dolara za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu. Premier Arsenij Jaceniuk prognozuje jednak, że po wypowiedzeniu przez Rosję umów o stacjonowaniu na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej cena ta może wzrosnąć jeszcze o 100 USD. Ceny gazu dla ludności nie zmieniały sie na Ukrainie od lipca 2010 r.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDPgNyW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)