Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ukraina
06.02.2013 20:03

Ukraina: Druga doba blokady parlamentu

Opozycja blokuje prace Rady Najwyższej, by deputowani rządzącej Partii Regionów nie głosowali w parlamencie za nieobecnych na posiedzeniach kolegów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bushy moustache/public domain)

Ukraińska opozycja blokuje prace Rady Najwyższej, domagając się, by deputowani rządzącej Partii Regionów nie głosowali w parlamencie za nieobecnych na posiedzeniach kolegów, używając ich kart do głosowania.

Deputowani większości parlamentarnej na razie się na to nie zgadzają. Witalij Kliczko, znany bokser i przywódca opozycyjnej partii UDAR oświadczył, że w razie braku porozumienia opozycja będzie przygotowywać się do przedterminowych wyborów parlamentarnych. - _ Nie wykluczamy tego. Jestem przekonany, że obronimy interesy wyborców _ - powiedział.

Zgodnie z ukraińską konstytucją prezydent ma prawo - lecz nie obowiązek - rozwiązania parlamentu, jeśli nie jest on w stanie zebrać się na posiedzenie w ciągu 30 dni. Partia Regionów uprzedziła, że wyklucza taki rozwój wydarzeń_ . - Nie dopuścimy do takiego scenariusza _ - oświadczył przewodniczący klubu rządzącej partii Ołeksandr Jefremow.

Opozycja uważa, że głosowanie za nieobecnych w parlamencie posłów, o co oskarża Partię Regionów, przeczy prawu, które zobowiązuje deputowanych, by głosowali osobiście. Partia Regionów twierdzi z kolei, że to partie opozycyjne łamią konstytucję, gdyż posługując się nieparlamentarną praktyką blokowania trybuny, nie pozwalają rozpocząć sesji Rady Najwyższej.

W blokadzie parlamentu, oprócz ugrupowania Kliczki, uczestniczą posłowie partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko oraz nacjonalistycznej Swobody.

Czytaj więcej w Money.pl
Posłowie zablokowali parlament. Dlaczego? Około 80 opozycyjnych posłów blokowało dzisiaj wieczorem trybunę Rady Najwyższej w Kijowie.
Tymoszenko zleciła zabójstwo? Twierdzi, że nie To w czasie jego prezydentury w 2000 roku, Tymoszenko trafiła do aresztu, jako podejrzana o malwersacje finansowe.
Dramatyczny apel córki Tymoszenko Jewhenija Tymoszenko oświadczyła, że główną odpowiedzialność za życie jej matki ponosi prezydent Wiktor Janukowycz oraz prokurator generalny i jego zastępca.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz