Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina gwarantuje tranzyt gazu do Europy Zachodniej

0
Podziel się:

Ukraina stała się członkiem Europejskiej Wspólnoty Energetycznej i przystosowuje swój sektor energetyczny do standardów europejskich.

Ukraina gwarantuje tranzyt gazu do Europy Zachodniej
(GAZ-SYSTEM S.A.)

Ukraina gwarantuje, że tranzyt gazu, płynącego przez jej terytorium z Rosji do państw Europy Zachodniej, będzie odbywał się bez przeszkód - oświadczył w ukraiński minister ds. paliw Jurij Bojko na spotkaniu z akredytowanymi w Kijowie dyplomatami.

Była to odpowiedź na obawy związane z możliwością wybuchu nowego konfliktu gazowego między Ukrainą i Rosją. Poprzedni, do którego doszło na przełomie 2008 i 2009 roku, doprowadził do dwutygodniowej przerwy w dostawach rosyjskiego gazu, tłoczonego ukraińskimi gazociągami do odbiorców w UE.

- _ Ukraina zademonstrowała swe dążenie do integracji z UE w dziedzinie energetyki: stała się członkiem Europejskiej Wspólnoty Energetycznej i przystosowuje swój sektor energetyczny do standardów europejskich. Ukraina zawsze była i pozostanie rzetelnym państwem tranzytowym dla odbiorców surowców energetycznych w Europie _ - podkreślił Bojko podczas spotkania z dyplomatami.

Minister poinformował także o szczegółach planowanej przez rząd Ukrainy restrukturyzacji państwowego koncernu paliwowego Naftohaz. Ma ona polegać na podziale tej spółki na odrębne, wyspecjalizowane podmioty gospodarcze.

- _ Naszym kluczowym zadaniem jest rozdzielenie funkcji tranzytu, zakupów i sprzedaży gazu i do 1 stycznia prace nad tym zostaną zakończone _ - powiedział Bojko.

Zapowiadając wcześniej restrukturyzację Naftohazu premier Ukrainy Mykoła Azarow wyraził nadzieję, że doprowadzi ona do zmiany obowiązujących kontraktów gazowych z Rosją. Zawarła je na początku 2009 roku była premier Julia Tymoszenko, lecz obecne władze w Kijowie uważają je za niekorzystne, gdyż - jak podkreślają - płacą za gaz więcej, niż niektóre kraje na Zachodzie.

Zupełnie innego zdania jest Moskwa, która nie zgadza się na zmianę warunków handlu gazem. Rosjanie podpowiadają, że Ukraińcy mogliby płacić mniej, lecz wysuwają warunki, których Kijów nie jest w stanie zaakceptować. Jest to m.in. połączenie Naftohazu z rosyjskim Gazpromem, bądź przystąpienie Ukrainy do Unii Celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi.

Ukraina, która nie chce stracić kontroli nad swoimi gazociągami, a zamiast członkostwa w Unii Celnej przygotowuje się do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, na razie odpowiada na te propozycje zdecydowanym _ nie _.

Więcej o dostawach gazy czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t115352.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bedzie;wspolna;strategia;ue;wobec;dostawcow;ropy;i;gazu,4,0,904708.html) Jednym głosem do dostawców gazu i ropy Komisarz ds. energii Guenther Oettinger przedstawił propozycję wspólnej strategii państw UE w sprawach energii. Zgodnie z nią, kraje UE będą musiały informować o swoich umowach energetycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t94081.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;odkrecil;kurek;gazociagu;polnocnego,20,0,904212.html) Putin odkręcił kurek, Schroeder się przyglądał Ceremonia odbyła się w tłoczni Portowaja nad Zatoką Fińską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t94085.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;poucza;ukraine;nie;widac;porozumienia;w;sprawie;gazu,200,0,903880.html) Rosja krytykuje sąsiada. Za stosunki z Polską Kremlowi nie podoba się zbliżenie z Unią Europejską.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)