Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Janukowycz nie wyklucza przekazania gazociągów w dzierżawę

0
Podziel się:

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie wykluczył wydzierżawienia należących do jego kraju systemów przesyłania gazu na Zachód.

Ukraina: Janukowycz nie wyklucza przekazania gazociągów w dzierżawę
(kmu.gov.ua)

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie wykluczył wydzierżawienia należących do jego kraju systemów przesyłania gazu na Zachód. Zapewnił, że mimo wysokich cen gazu z Rosji stawki, które płacą za ten surowiec osoby fizyczne i prawne, nie będą podwyższone.

Janukowycz przeprowadził w piątek doroczną, czterogodzinną telekonferencję _ Dialog z państwem , w trakcie której odpowiadał na pytania obywateli podczas połączeń na żywo z miastami w całym kraju. - Możecie być pewni, że cena gazu ani dla społeczeństwa, ani dla przemysłu, nie zostanie podniesiona _ - powiedział Janukowycz podkreślając, że Ukraina płaci obecnie 520-530 dolarów za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu.

Prezydent oświadczył, że Kijów nadal negocjuje z Moskwą obniżkę cen błękitnego paliwa._ - Uważam, że realne jest odnowienie normalnych relacji z Rosją w sferze gazowej i cały czas nad tym pracujemy. Nie tracimy nadziei. Powinniśmy myśleć, w jaki sposób eksploatować nasz system gazowy, a oprócz Rosji nikt nie udzieli nam gwarancji przesyłania takich ilości gazu, które są niezbędne _ dla funkcjonowania tego systemu - zaznaczył.

Janukowycz wykluczył możliwość sprzedaży należących do Ukrainy gazociągów tranzytowych, jednak powiedział, że rozważane jest ich wydzierżawienie._ - Nie sprzedamy rurociągów nikomu, pozostaną one własnością państwa. Niewykluczone, że zostaną one wydzierżawione, by pieniędzy za dzierżawę wystarczyło na utrzymanie całego systemu _ - powiedział nie precyzując kto mógłby być dzierżawcą. Przez Ukrainę płynie znaczna ilość rosyjskiego gazu przeznaczonego dla państw UE.

Prezydent Ukrainy poinformował ponadto, że jego kraj nie zamierza płacić rosyjskiemu Gazpromowi kary w wysokości 7 mld dolarów za nieodebranie takich ilości gazu, które przewidziano w umowach. _ - Odmówiliśmy zapłacenia tej kary _ - podkreślił.

Podczas swej telekonferencji Janukowycz mówił także o relacjach Ukraina-UE. Wyraził nadzieję, że zaplanowany na najbliższy poniedziałek szczyt unijno-ukraiński w Brukseli będzie znaczącym wstępem do podpisania w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z Kijowem.

Pytany o sprawy więzionych polityków opozycji, byłej premier Julii Tymoszenko i byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenki, które szkodzą relacjom Ukrainy z UE, prezydent oświadczył, iż związane z tym problemy będą rozwiązywane wyłącznie na płaszczyźnie prawa.

_ - Jeśli Tymoszenko jest niewinna, a sąd to uzna, to proszę bardzo. Jeśli jest winna, niech pokryje straty, na które naraziła państwo _ - powiedział. _ Ta sprawa bez wątpienia nie pozwala nam spokojnie żyć. Ale wtrącać się w działalność sądów i prokuratury nie mamy prawa _ - podkreślił Janukowycz.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski zachęca do gazowego sojuszu Szef MSZ przebywa z jednodniową oficjalną wizytą na Łotwie.
Ukraina nie chce zapłacić miliardowej kary Ukraina nie zapłaci 7 miliardów dolarów kary za nieodebrany od Rosji gaz, a w ramach dywersyfikacji źródeł dostaw Kijów zamierza kupować ten surowiec z Unii Europejskiej przez Węgry i Słowację.
Te żądania pogrążą Gazprom? Chcą miliardów Naftohaz Ukrainy może zażądać ukarania Rosjan za ograniczenie tranzytu błękitnego paliwa przez ukraińskie rurociągi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)