Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina nie boi się wojny gazowej z Rosją

0
Podziel się:

Jeśli Kijów nie kupi 33 mld metrów sześciennych gazu, Gazprom może całkowicie wstrzymać dostawy paliwa.

Ukraina nie boi się wojny gazowej z Rosją
(GAZ-SYSTEM S.A.)
bFfbuTZx

Ukraina zgromadziła w swych zbiornikach podziemnych tyle gazu, że nie musi obawiać się prognozowanej przez ekspertów nowej wojny gazowej z Rosją - napisał ukazujący się w Kijowie dziennik _ Kommiersant-Ukraina _.

Zdaniem znawców rynku gazowego powtórka konfliktu o błękitne paliwo między Kijowem a Moskwą jest możliwa ze względu na oświadczenia władz Ukrainy o konieczności ograniczenia dostaw gazu z Rosji oraz dążenia Ukraińców do zmiany obowiązujących kontraktów gazowych.

_ - Główną przyczyną nieporozumień (z Rosją) są plany Ukrainy, która w 2012 roku zamierza kupić mniej gazu, niż zapisano w umowach. Po głośnych oświadczeniach ukraińskich władz o gotowości do wytoczenia procesów sądowych (ws. zmian umów gazowych z Rosją) wątpię, by Gazprom poszedł na ustępstwa w tej sprawie _ - ocenił cytowany przez _ Kommiersanta _ analityk Maksym Szein.

bFfbuTZz

Ekspert zaznaczył przy tym, że jeśli Kijów nie zgodzi się kupić w 2012 roku przewidzianych kontraktami z Rosją 33 mld metrów sześciennych gazu, Gazprom może całkowicie wstrzymać dostawy tego paliwa dla Ukrainy.

_ Kommiersant-Ukraina _ uspokaja, że zakręcenie rosyjskiego kurka gazowego nie grozi Ukraińcom zimnymi kaloryferami. Przytacza także słowa Jewhenija Bakulina, prezesa państwowego koncernu gazowego Naftohaz, który poinformował, że na początku września w ukraińskich zbiornikach podziemnych znajdowało się około 19,2 mld metrów sześciennych gazu._ - Te objętości pozwolą na bezproblemowe zapewnienie dostaw gazu w trakcie sezonu grzewczego _ - czytamy.

Dziennik cytuje także premiera Ukrainy, Mykołę Azarowa, który zapewnia, że możliwy konflikt gazowy między jego krajem i Rosją nie odbije się na dostawach do państw Europy Zachodniej. _ - Zabezpieczymy tranzyt gazu dla Europy _ - powiedział szef rządu.

Do ostatniego konfliktu gazowego między Ukrainą i Rosją doszło na przełomie 2008 i 2009 roku. W jego wyniku na dwa tygodnie wstrzymano dostawy błękitnego paliwa z Rosji przez Ukrainę do państw Europy Zachodniej.

bFfbuTZF
Więcej na temat konfliktu gazowego w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t154716.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/juszczenko;pograza;tymoszenko;za;cene;gazu;kupila;poparcie;moskwy,3,0,892675.html) Były premier pogrążył w sądzie byłą premier Zawierając w 2009 r. niekorzystne dla Ukrainy umowy gazowe z Rosją była premier Julia Tymoszenko działała z pobudek politycznych - oświadczył w sądzie Wiktor Juszczenko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t94076.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina;chce;byc;niezalezna;energetycznie;od;rosji,4,0,847364.html) Ukraina chce być niezależna od Rosji Premier Mykola Azarow oświadczył, że Kijów dąży do dywersyfikacji dostaw ropy naftowej i gazu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t74965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kommiersant;rosja;szantazuje;ukraine;gazem;i;unia;celna,201,0,846281.html) "Rosja szantażuje Ukrainę gazem i Unią Celną" Zmiana sposobu kształtowania ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy jest możliwa jedynie pod warunkiem przystąpienia tego kraju do Unii Celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi, bądź połączenia Gazpromu z ukraińskim Naftohazem - pisze dziennik "Kommiersant-Ukraina".
bFfbuUaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)