Notowania

gaz
22.03.2008 10:35

Ukraina ograniczy dostawy gazu do Polski?

Rząd Ukrainy chce zablokować tranzyt firmie RosUkrEnergo, która dostarcza gaz Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Od kwietnia grożą nam problemy z dostawami gazu przez Ukrainę. Rząd Julii Tymoszenko chce zablokować tranzyt firmie RosUkrEnergo, która dostarcza jedną szóstą gazu zużywanego w Polsce. *

Rząd Ukrainy zakazał państwowemu koncernowi Naftohaz zajmować się tranzytem gazu na rzecz spółki RosUkrEnergo (RUE) - poinformował rzecznik Naftohazu Walentin Ziemljanskij. "Gazeta Wyborcza" pisze, że, według rozporządzenia rządu Julii Tymoszenko, od 1 kwietnia RUE może dostarczać gaz wyłącznie na ukraiński rynek.

Dziennik wyjaśnia, że RUE jest drugim co do wielkości eksporterem gazu do Polski po Gazpromie. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z RUE kontrakt na dostawy 2,3 mld metrów sześciennych gazu rocznie, obowiązuje do końca 2009 roku, przez połączenie z ukraińskimi gazociągami w Drozdowiczach.

_ Według "Gazety Wyborczej" płynący ukraińskimi gazociągami w Drozdowiczach surowiec zaspokaja jedną szóstą zapotrzebowania Polski. _Zdaniem dziennika, decyzję rządu Tymoszenki mogą odczuć też inni klienci RUE w Europie Środkowej - Węgry, Słowacja i Rumunia. W 2007 roku przez ukraińskie gazociągi przetransportowano tranzytem 11, 6 mld metrów sześciennych gazu tej firmy.

Polski rząd uspokaja. "Niezależnie od zmian, jakie zajdą na ukraińskim rynku gazowym, Ukraina gwarantuje stabilne dostawy gazu do państw Europy, w tym do Polski" - powiedziała "Gazecie Wyborczej" rzecznik Ministerstwa Gospodarki Agnieszka Gapys. PGNiG czeka na wyjaśnienie sytuacji.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Gaz do Polski płynie bez zakłóceń ]( http://news.money.pl/artykul/gaz;do;polski;plynie;bez;zaklocen,183,0,325559.html )
* [ Ukraina nie godzi się na drogi gaz ]( http://news.money.pl/artykul/ukraina;nie;godzi;sie;na;drogi;gaz,248,0,327672.html )
* [ PGNiG chce 30 proc. podwyżki gazu ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;chce;30;proc;podwyzki;cen;gazu,106,0,322666.html )
Tagi: gaz, ukraina, rosukrenergo, dostawy gazu, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz