Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina ograniczy zakupy gazu z Rosji

0
Podziel się

- Kijów dąży do zróżnicowania źródeł dostaw energetycznych - oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy.

Ukraina ograniczy zakupy gazu z Rosji
(kmu.gov.ua)
bErwyvVN

- _ Kijów dąży do zróżnicowania źródeł dostaw energetycznych, dlatego nadal będzie ograniczać zakupy gazu od Moskwy _ - oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Szef państwa podkreślił, że Ukraina kupuje już gaz na rynkach europejskich, a jego cena jest znacznie niższa od surowca nabywanego od Rosjan.

- _ I nadal będziemy kroczyć tą drogą, jeśli nie znajdziemy porozumienia z naszymi rosyjskimi partnerami _ - powiedział Janukowycz podczas spotkania z kandydatami na szefów państwowej administracji rejonowej (powiatowej).

bErwyvVP

Prezydent zaznaczył, że z roku na rok dostawy błękitnego paliwa z Rosji są coraz mniejsze. - _ O ile w 2010 r. otrzymaliśmy 41 mld metrów sześciennych gazu (z Rosji), to w tym roku osiągniemy w przybliżeniu poziom 25 mld m sześc. _ - zaznaczył.

Janukowycz poinformował też, że Ukraina zwiększa wydobycie gazu z własnych źródeł, uzyskując z nich 21 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Według ukraińskiego ministra energetyki Eduarda Stawyckiego cena gazu dostarczanego Ukrainie przez niemiecką firmę RWE wyniosła przeciętnie 385 dolarów za 1000 metrów sześciennych w okresie między wrześniem 2012 a wrześniem tego roku. W tym samym czasie za gaz z Rosji państwowa spółka paliwowa Naftohaz Ukrainy musi płacić ponad 400 dolarów.

W dalszej perspektywie Ukraina chce jeszcze bardziej zmniejszyć swą zależność od Rosji poprzez sprowadzanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) przez Morze Czarne i rozwijanie wydobycia gazu ze złóż szelfowych i złóż gazu łupkowego.

bErwyvVV

Stosunki między Ukrainą a Rosją w ostatnim czasie można określić jako chłodne. Moskwa sprzeciwia się planom Kijowa dotyczącym zawarcia umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, uważając, że miejsce Ukrainy jest w Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

W sierpniu Rosja wprowadziła zaostrzoną kontrolę towarów wwożonych na jej terytorium z Ukrainy, co w Kijowie oceniono jako sposób na powstrzymanie Ukraińców przed zbliżeniem z UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Janukowycz tłumaczy się Putinowi Ukraina musi przyłączyć się do niektórych przepisów Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu - oświadczył w prezydent Ukrainy.
Negocjują dostawy gazu. Putin ma swój interes Według mediów w Rosji do rozmów Putina i Janukowycza doszło z inicjatywy Kremla, który dał do zrozumienia Kijowowi, że jest gotów do negocjowania nowego porozumienia.
Ukraina chce 2 miliardy kredytu. Bez odsetek Ukraina zgromadzi zapasy gazu w celu zapewnienia ciągłości dostaw paliwa do krajów unijnych pod warunkiem, że otrzyma od Rosji kredyt w wysokości dwóch miliardów dolarów bez oprocentowania.
bErwyvWq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)