Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina ostrzega Niemcy przed skutkami bojkotu Euro 2012

0
Podziel się:

Ukraiński polityk: Niemieccy producenci stracą na tym. Ujawnia, co zrobi Kijów.

Ukraina ostrzega Niemcy przed skutkami bojkotu Euro 2012
(thisisbossi/CC/Flickr)

Wpływowy przedstawiciel rządzącej na Ukrainie Partii Regionów Leonid Kożara ostrzegł władze w Berlinie przed negatywnymi skutkami ewentualnego bojkotu rozgrywek Euro 2012 dla stosunków gospodarczych między Niemcami a Ukrainą.

W wywiadzie zamieszczonym w internetowym wydaniu tygodnika _ Der Spiegel _, Kożara powiedział, że jeżeli umowa stowarzyszeniowa UE z Ukrainą nie dojdzie do skutku z powodu sporu o Julię Tymoszenko, to ucierpią na tym poważnie stosunki gospodarcze między Berlinem a Kijowem.

_ - Bez umowy Niemcy będą miały ograniczone możliwości dostępu do ukraińskiego rynku. Niemieccy producenci stracą na tym _ - ostrzegł polityk, odpowiedzialny w Partii Regionów za sprawy zagraniczne.

Według Kożary niektórzy politycy na Zachodzie mają _ bardzo osobiste _ podejście do sprawy Tymoszenko. Porażka pomarańczowej rewolucji, którą kierowała m.in. Tymoszenko, jest dla Berlina najwidoczniej _ osobistą porażką _ - zauważył ukraiński polityk. Dodał, że Niemcy popierały siły polityczne zaangażowane w 2004 roku w masowe demonstracje na Ukrainie, które doprowadziły do zwycięstwa wyborczego Wiktora Juszczenki i porażki obecnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Kożara wyraził nadzieję, że UEFA nie weźmie udziału w _ politycznych kłótniach _ w UE. W czwartek przedstawicielstwo UE w Kijowie poinformowało, że wszyscy unijni komisarze podzielają stanowisko szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, i tak jak on nie przyjadą na imprezy związane z Euro 2012 na Ukrainie.

Jak podkreślił _ Der Spiegel _, prezydent Janukowycz nie wypowiedział się na razie na temat konfliktu. Zdaniem Kożary o bojkocie ze strony UE _ nie może być mowy _. To prywatna decyzja unijnych urzędników - powiedział.

Apele o bojkot tej części turnieju, która odbędzie się w ukraińskich miastach pojawiły się po informacjach o pobiciu przebywającej w więzieniu Tymoszenko, największej przeciwniczki prezydenta Janukowycza. 20 kwietnia, protestując przeciw takiemu traktowaniu, opozycjonistka ogłosiła głodówkę.

Tymoszenko została skazana w ubiegłym roku na siedem lat pobytu w kolonii karnej za nadużycia związane z podpisaniem umowy gazowej z Rosją w 2009 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy zepsują nam Euro 2012? Już to robią Europoseł Paweł Kowal, który odwiedził Julię Tymoszenko w więzieniu, mówi o bojkocie Euro 2012.
Większość Niemców za bojkotem Euro 2012 Aż 74 procent Niemców jest przeciwnych wizycie kanclerz Angeli Merkel i ministrów jej rządu na Ukrainie w czasie turnieju Euro 2012.
Kaczyński poparł Niemców i zdystansował Tuska Dlaczego nie słychać okrzyków radości? - pyta Paweł Szygulski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)