Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina podniesie o ponad 50 proc. ceny gazu

0
Podziel się:

Nowe taryfy zaczną obowiązywać już od maja. Dalsze podwyżki będą wprowadzane do roku 2018.

Ukraina podniesie o ponad 50 proc. ceny gazu
(GAZ-SYSTEM S.A.)
bFdFdZLV

Taką informację przekazał dziś przedstawiciel państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy. Według tego źródła dalsze podwyżki cen gazu dla odbiorców będą wprowadzane do roku 2018.

Krok ten, jak pisze agencja Reuters, który będzie bardzo niepopularny wśród zwykłych obywateli Ukrainy, nawykłych od czasów ZSRR do subsydiowanych cen gazu, zostanie podjęty w odpowiedzi na żądania Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Reuters pisze, że w fazie końcowej są rozmowy tymczasowego rządu Arsenija Jaceniuka z MFW. Minister finansów Ukrainy Ołeksandr Szłapak poinformował we wtorek, że pomoc finansowa dla jego kraju, na temat której trwają negocjacje z MFW, może wynieść od 15 do 20 mld dolarów.

bFdFdZLX

Agencja Interfax-Ukraina poinformowała, że nowy szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Andrij Kobolew powiedział w środę na konferencji prasowej, że chce w najbliższym czasie pojechać do Moskwy na rozmowy z rosyjskim Gazpromem.

Nie sprecyzował, jaka będzie w drugim kwartale tego roku cena rosyjskiego gazu kupowanego przez Naftohaz i jaką ilość tego paliwa planuje się kupić w roku 2014. Przypomniał, że dla Ukrainy w pierwszym kwartale 2014 roku obowiązuje cena 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych z uwzględnieniem m.in. zniżki, którą przewidują tzw. porozumienia charkowskie.

Zgodnie z zawartymi w 2010 r. umowami charkowskimi Kijów przedłużył Moskwie do 2042 r. okres stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, w zamian za co otrzymał zniżkę na kupowany w Rosji gaz. W ubiegłym tygodniu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zaproponował, by Moskwa wypowiedziała Kijowowi to porozumienie.

Z uwzględnieniem rabatu w zeszłym roku Ukraina płaciła Rosji za gaz 410 dolarów za 1000 metrów sześciennych. W grudniu, po rezygnacji Kijowa z podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, Moskwa przyznała stronie ukraińskiej dodatkową zniżkę, dzięki której od stycznia Ukraina płaciła 268,5 USD.

bFdFdZMd

Czytaj więcej w Money.pl

bFdFdZMy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)