Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina przestanie kupować rosyjski gaz?

0
Podziel się:

Z powodu wysokiej ceny rosyjskiego gazu Ukraina jest zmuszona zrezygnować z jego zakupu - oznajmił premier Mykoła Azarow.

Ukraina przestanie kupować rosyjski gaz?
(Evgeny Gerashchenko/CC BY-SA 2.5/wikimedia)
bEEIiZbF

Premier Ukrainy Mykoła Azarow oznajmił, że z powodu wysokiej ceny rosyjskiego gazu Ukraina jest zmuszona zrezygnować z jego zakupu - podał dziennik Kommiersant-Ukraina. Niewykluczone, że w ciągu trzech lat kraj zupełnie się od nich uniezależni.

_ Kommiersant-Ukraina _ powołując się na wypowiedź ukraińskiego premiera zaznacza, że w wyniku dotychczasowej dywersyfikacji dostaw gazu Ukraina prawie dwukrotnie zmniejszyła zakup rosyjskiego paliwa. Jednocześnie Kijów nie dogadał się z Rosją w sprawie korekty polityki cenowej.

W tej sytuacji ukraińskie władze mogą całkowicie zrezygnować z dostaw rosyjskiego gazu. Ukraina nie ukrywa, że pracuje nad dywersyfikacją dostaw paliwa, co doprowadzi do rezygnacji ze współpracy z Rosjanami. Według szacunków ukraińskiego premiera, w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat kraj będzie mógł całkowicie uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji.

bEEIiZbH

Według danych ministerstwa finansów Ukrainy, w okresie styczeń-sierpień 2013 r. import gazu kosztował 6,5 mld dol., ponad 13 proc. wartości całego importu kraju. Głównym dostawcą gazu pozostaje Rosja, ale w tym roku Ukraina planuje zmniejszyć import o 29 proc., czyli 6,1 mld m sześć. do 15,3 mld m sześc.

Czytaj więcej w Money.pl
Janukowycz ograniczy zakupy gazu z Rosji - _ Kijów dąży do zróżnicowania źródeł dostaw energetycznych _- oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy.
Ukraina chce 2 miliardy kredytu. Bez odsetek Ukraina zgromadzi zapasy gazu w celu zapewnienia ciągłości dostaw paliwa do krajów unijnych pod warunkiem, że otrzyma od Rosji kredyt w wysokości dwóch miliardów dolarów bez oprocentowania.
Wojna handlowa między Rosją a Ukrainą trwa? Premier Ukrainy Mykoła Azarow zaapelował do państw Unii Celnej - Rosji, Białorusi i Kazachstanu - do stosowania sprawiedliwych zasad w handlu z jego krajem.
bEEIiZci
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)