Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Ukraina stawia warunki Rosji. W sprawie gazu

0
Podziel się:

Kijów domaga się od Rosji nowego kontraktu gazowego - powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Ukraina stawia warunki Rosji. W sprawie gazu
(AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Ukraina odrzuciła rosyjską propozycję obniżenia cen gazu o 100 dolarów i nie spłaci swego zadłużenia za to paliwo, dopóki Gazprom nie zgodzi się na kompleksowe rozwiązanie tego problemu - oświadczyli wysocy urzędnicy ukraińscy.

Kijów domaga się od Rosji nowego kontraktu gazowego - powiedział otwierając posiedzenie rządu premier Arsenij Jaceniuk.

Minister ds. paliw i energetyki Jurij Prodan, który uczestniczy w Brukseli w trójstronnych negocjacjach gazowych między Ukraina i Rosją z udziałem KE w sprawie spłaty zadłużenia Kijowa wobec Rosji i ceny rosyjskiego surowca oświadczył, że póki nie będzie nowego kontraktu, rozmowy o zwrocie długu nie będą toczone.

_ Nie będzie ich, dopóki nie zostanie przyjęte kompleksowe porozumienie _ - powiedział dziennikarzom w Brukseli.

_ Nasze stanowisko nie uległo zmianie: zmieniamy kontrakt i ustalamy rynkową cenę gazu _ - mówił ze swej strony Jaceniuk w Kijowie. Premier wyjaśnił, że Ukrainy nie urządza oferta Rosjan, którą nazwał _ tak zwaną obniżką _.

_ Od razu chcę oficjalnie oświadczyć, że znamy te rosyjskie pułapki: zniżkę ustala rząd Federacji Rosyjskiej i ten sam rząd może tę zniżkę odwołać _ - podkreślił.

_ Jeśli gaz jest bronią polityczną, to zrozumiałe, że rosyjski rząd może ją wykorzystać. Jeśli gaz jest - jak na całym świecie - towarem, to handlujemy nim na podstawie umów, a nie na podstawie tego, czy podoba się Rosji ukraiński rząd, czy nie _ - stwierdził Jaceniuk.

We wtorek upłynął wyznaczony Ukrainie przez Rosję termin spłaty dalszej części zadłużenia, szacowanego obecnie przez Gazprom na 4,46 mld dolarów oraz porozumienia w sprawie warunków przyszłych dostaw, zwłaszcza ceny; w przeciwnym wypadku Rosja zagroziła odcięciem dostaw.

Gazprom ogłosił 1 kwietnia, że od drugiego kwartału 2014 roku cena gazu dla Ukrainy została podwyższona z 268,5 do 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych ze względu na dług Kijowa za surowiec odebrany w 2013 roku. Dwa dni później cena wzrosła do 485,5 USD za 1000 metrów sześciennych w związku z cofnięciem zniżki przewidzianej porozumieniem o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej FR na Krymie, które Moskwa wypowiedziała po aneksji półwyspu.

Czytaj więcej w Money.pl
Cena gazu dla Ukrainy może być niższa Ukraiński Naftohaz musi jednak uregulować swoje długi wobec rosyjskiego koncernu.
Donald Tusk spokojny o dostawy gazu z Rosji _ - Chcę bardzo wyraźnie podkreślić. Podjęliśmy jako Polska gigantyczny wysiłek w ostatnich sześciu latach, inwestycje w bezpieczeństwo gazowe to są miliardy złotych - _ zaznaczył szef rządu.
Ukraina odrzuca propozycję zniżki za gaz Jak powiedział Arsenij Jaceniuk, rosyjski rząd wprowadzi zniżkę i rosyjski rząd może ją cofnąć.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)