Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w Unii Celnej. Ubiegają się o status obserwatora

0
Podziel się:

Premier Ukrainy Mykoła Azarow oświadczył dzisiaj, że jego kraj ubiega się o status obserwatora w Unii Celnej (UC), którą tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan.

Ukraina w Unii Celnej. Ubiegają się o status obserwatora
(kmu.gov.ua)

Premier Ukrainy Mykoła Azarow oświadczył dzisiaj, że jego kraj ubiega się o status obserwatora w Unii Celnej (UC), którą tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan. W ocenie szefa rządu dzięki temu Ukraina może uniknąć dyskryminacji ze strony UC.

_ - Taka forma współpracy z UC pozwoli Ukrainie na zachowanie niepodległości _ - powiedział Azarow na konferencji prasowej. Premier podkreślił, iż Ukraina nie oczekuje na żadne preferencje ze strony Unii Celnej.

_ - Właśnie taki status powinniśmy mieć. W związku z tym, że nie jesteśmy członkami UC i nie liczymy na żadne ulgi i preferencje z tym związane, prowadzimy rozmowy o tym, by w relacjach handlowych między naszymi państwami nie było żadnej dyskryminacji _ - powiedział Azarow.

Szef rządu wyjaśnił, iż status obserwatora w UC pozwoli Ukrainie na posiadanie własnego biura przy tej organizacji, oraz na udział przedstawiciela Kijowa w pracach UC z prawem głosu doradczego. _ - Oznacza to, że nie będziemy stawiani przed faktami dokonanymi, a o jakichkolwiek decyzjach będziemy wiedzieli z wyprzedzeniem _ - zaznaczył Azarow.

W ubiegłym tygodniu ukraińskie media doniosły, że władze w Kijowie zgodziły się na podpisanie umowy o stowarzyszeniu z UC, jednak informacje te zostały zdementowane przez MSZ Ukrainy. _ Rozmowy na temat możliwej formy współdziałania Ukrainy z Unią Celną wciąż trwają i na mówienie o jakichkolwiek ustaleniach jest jeszcze za wcześniej _ - mówił wówczas rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis.

Ukraina ubiega się obecnie o podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską; odpowiadając na zachęty Rosji, by weszła do Unii Celnej, proponowała wcześniej, że może współpracować z Unią Celną na zasadzie _ 3+1 _, jednak Moskwa się na to nie zgadza.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska wygrywa z Unią Celną Więcej obywateli Ukrainy opowiada się za integracją swego kraju z Unią Europejską, niż za jego członkostwem w Unii Celnej (UC), razem z Rosją, Białorusią i Kazachstanem.
Borusewicz: "Polska wspiera Ukrainę, ale..." Tylko od Ukrainy zależy czy jesienią podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.
Ukraina obiecuje wypełnić zalecenia Unii Klucz do zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską znajduje się w Kijowie - napisali przed rozpoczynającym się dzisiaj w Brukseli szczycie Ukraina-UE Jose Barroso i Herman Van Rompuy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)