Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukrywają długi? Miejscy księgowi kreatywni

0
Podziel się:

Takie wnioski płyną z raportu o zadłużeniu miast wojewódzkich opracowanego przez Instytut Kościuszki.

Ukrywają długi? Miejscy księgowi kreatywni
(Lisafx/Dreamstime)
bEIPDWhx

Samorządowcy stosują kreatywną księgowość, by nie ujawniać rzeczywistego stanu finansów - uważa Instytut Kościuszki. Oficjalne zadłużenie miast wojewódzkich na koniec roku ma wynieść 19,7 mld zł.

Jeśli dodamy do tego długi generowane przez spółki, w których samorządy mają udziały, może ono wzrosnąć do co najmniej 27,4 mld zł - wynika z badania Instytutu Kościuszki _ Monitoring zadłużenia miast wojewódzkich _, które opisuje _ Rzeczpospolita _.

Gazeta podkreśla, że informacje na temat finansów tych spółek są bardzo skąpe. Analizie poddano sprawozdania 140 podmiotów z około 280 działających na rynku, bo nie wszystkie publikują tego typu dane lub nie udzielają informacji na swój temat. Dane dotyczą 2009 r.

bEIPDWhz

Z raportu Instytutu Kościuszki wynika, że wszystkie miasta wojewódzkie dzięki posiadaniu spółek prawa handlowego mogą ukrywać swoje zadłużenie, a większość - deficyt.

Największe długi mają spółki warszawskie - około 1,9 mld zł. Jednak największy stopień ukrytego długu mają Poznań, Szczecin i Bydgoszcz. W tych miastach dług rzeczywisty jest większy od oficjalnego odpowiednio o 85, 84 i 74 procent.

Liderem pod względem ukrytego deficytu jest Kraków. Oficjalnie w 2011 r. dziura budżetowa ma wynieść tylko około 20,3 mln zł. Tymczasem deficyt miejskich spółek (rozumiany jako przyrost długu) jest trzynastokrotnie większy - podkreśla dziennik. Tak wysokiego wskaźnika nie osiągnęło żadne inne miasto.

Samorządowcy ostro sprzeciwiają się tezie o ukrywaniu długu. Ich zdaniem zadłużenie spółek wynika z ich normalnej działalności. Nieuprawnione jest, według nich, przede wszystkim dodawanie długów przedsiębiorstw do długu miasta i porównywanie wyników do dochodów miasta. W takich analizach należałoby uwzględnić także dochody spółek.

bEIPDWhF

Eksperci Instytutu Kościuszki odpowiadają, że takie zestawienie jest niemożliwe. Spółki prawa handlowego nie mają dochodów, a przychody, w ogóle prowadzą rachunkowość w innych systemach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gminy;omijaja;przepisy;-;przesuwaja;dlugi;do;spolek,223,0,695007.html) Gminy omijają przepisy - przesuwają długi do spółek Miasta boją się przekroczenia 60-procentowego progu długu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t136287.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/na;zakupy;i;film;do;aquaparku;juz;wkrotce,82,0,801362.html) Na zakupy i film do aquaparku? Już wkrótce Wrocławski Park Wodny to nie tylko baseny.
bEIPDWia
KOMENTARZE
(0)