Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ułaskawienie Michaiła Chodorkowskiego. Putin zdradził decyzję

0
Podziel się:

Zdaniem zachodnich komentatorów, to element polityki łagodzenia wizerunku Rosji przed olimpiadą w Soczi.

Ułaskawienie Michaiła Chodorkowskiego. Putin zdradził decyzję
(AP/FOTOLINK/East News)
bEUcQBKJ

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział dziś, że wkrótce ułaskawi Michaiła Chodorkowskiego. Byłemu szefowi Jukosu do zakończenia odbywania kary 10-letniego więzienia pozostało osiem miesięcy.

Po maratonowej dorocznej konferencji prasowej prezydent Rosji powiedział dziennikarzom, że Chodorkowski złożył wniosek o ułaskawienie i on - Putin - ma zamiar ten wniosek uwzględnić.

Powiedział, że Chodorkowski zostanie ułaskawiony _ w najbliższym czasie _.

bEUcQBKL

Cytowany przez agencję Reuters prawnik Chodorkowskiego utrzymuje, że jego klient nie prosił o ułaskawienie.

Z kolei ITAR-TASS pisze, że Chodorkowski całkiem niedawno zwrócił się do prezydenta o ułaskawienie.

_ - Michaił Chodorkowski powinien był zgodnie z prawem napisać stosowny wniosek - prośbę - o ułaskawienie; nie robił tego, lecz całkiem niedawno napisał prosząc o ułaskawienie _ - powiedział Putin po konferencji. _ Spędził już w miejscach odosobnienia ponad 10 lat. To poważna kara _ - powiedział Putin.

Agencja Associated Press pisze, że gest Putina sprawia wrażenie podejmowanych przez niego zabiegów w celu złagodzenia międzynarodowej krytyki jego rządów przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Soczi.

bEUcQBKR

Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew odbywają kary 11 lat pozbawienia wolności za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Byli sądzeni w dwóch procesach. Pierwotnie byli skazani na 13 lat łagru, jednak w grudniu 2012 roku Prezydium Moskiewskiego Sądu Miejskiego skróciło im kary o dwa lata.

Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odpierali wszystkie wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.

Czytaj więcej w Money.pl
Amnestia dla członków Greenpeace już w... Zatrzymani i oskarżeni przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej o chuligaństwo aktywiści Greenpeace skorzystają z amnestii już po podaniu uchwały izby niższej parlamentu do publicznej wiadomości.
Rosja zaprasza do integracji. "Nie narzuca" Prezydent przypomniał, że jeszcze przed obecnymi wydarzeniami w Kijowie, w maju Ukraina poprosiła o umożliwienie jej udziału w spotkaniach uczestników Unii Celnej.
Putin szuka winnych za niespełnionone obietnice Przywódca Rosji zaznacza, że za problemy z realizacją planów jest odpowiedzialny rząd Dmitrija Miedwiediewa.
bEUcQBLm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)